A Home Sound Bar 550 első ránézésre egy hagyományos hangprojektor azok számára, akik normál méretű hangfalakból nem akarnak vagy nem tudnak még sztereó hangzást sem a TV vagy vetítővászon körül kialakítani, a TV saját hangszóróinak ereje és/vagy minősége viszont kevés nekik. Viszont a „Home” szó a termék nevében azt sejteti, hogy a korábbi HEOS, most már Denon Home néven futó termékcsalád egyik tagjáról van szó, tehát egy hálózati zenelejátszót is kapunk a Sound Bar 550 személyében. Ha pedig 4.1-es házimozi-hangzásra lenne szükségünk, egy pár Denon Home 150, 250 vagy 350 lejátszóval és a DSW-H11 mélynyomó segítségével az is kialakítható. 5.1-es hangrendszer kiépítéséhez a Denon Home Sound Bar 550 nagyobb testvére, a DHT-S716H javasolt.
A Denon Home Sound Bar 550 egy sztereó hangprojektor, amely 2 darab 19 mm-es magassugárzót és 4 darab 55 mm-es mély-közép hangszórót tartalmaz. A erőteljesebb mély hangok érdekében tovább 3 darab, 50×90 mm-es passzív hangszórót is kapott. Ez a konfiguráció és a tekintélyes térfogatú készülékház (65 cm széles!) bizonyosan lényegesen jobb hangzást biztosít, mint a legtöbb TV beépített hangszórói, főleg, hogy a hallgató felé irányul mind a 6 aktív hangszórója. Ha több mély hangra van szükségünk, a Denon DSW-1H mélynyomó – a HEOS rendszernek köszönhetően – vezeték nélkül csatlakoztatható, és egy pár Denon Home 150, 250 vagy 350 lejátszó mint surround hangszóró is csatlakoztatható, ha éppen 4.1-es házimozi-hangzásra lenne szükségünk.
A Sound Bar 550 tetején található kezelőgombok érintésre működnek és közelségérzékelővel rendelkeznek: csak akkor jelennek meg – a bekapcsoló háttérvilágításuknak köszönhetően –, amikor fölöttük van a kezünk. A hangerő szabályzása, a Lejátszás/szünet és az előző/következő szám funkciók mellett (mindez összesen 3 gombbal működtethető) tovább 2 gombot találunk a készülék tetején, mindkettő a hangvezérléssel kapcsolatos. Az egyikkel némítható a beépített mikrofon, a másikkal az Alexa funkció aktiválható anélkül, hogy kimondanánk a „Hey Alexa!” hangutasítást. Minden más funkciót a HEOS mobilalkalmazásból vagy a tartozék infra távirányítót használva tudunk vezérleni. Tehát a Denon Home termékcsaládból a Sound Bar 550 az egyetlen modell, amely mikrofont is tartalmaz, így ha egyazon helyiségben tartózkodunk vele, hangutasításokkal is vezérelhető a lakás minden HEOS lejátszója (nincs szükség pl. egy Amazon Echo vagy kompatibilis eszközre).
Ha a TV-készülékünkön van eARC-kompatibilis HDMi-bemenet (tehát amin a TV által megszólaltatott hang kifelé is távozik), ehhez érdemes csatlakoztatni a Sound Bar 550 szintén eARC(2)-kompatibilis HDMI-kimenetét, így a TV-műsorok vagy a TV-be épített médialejátszó hangja is digitálisan juthat a hangprojektorunkra, amely majd dekódolja és megszólaltatja azt. A 3D-s hangsávok (Dolby Atmos, DTS:X) feldolgozása sem jelent gondot, de mivel nincs mennyezeti hangsugárzónk és centersugárzónk se, nagy csodát ne várjunk ezek hallgatásakor! Igaz, a két surround hangszórót (ha van) tehetjük akár a plafon alá is, de ez azért még igen messze van az 5.1.2 vagy 7.1.2, esetleg 7.1.4 hangszóró-konfigurációktól, amin már élvezhető a valódi térhangzás. A Sound Bar 550 egy HDMI-bemenetet is tartalmaz, így pl. médialejátszónkat, set-top-boxunkat ide csatlakozva, a hangprojektoron keresztül érdemes a TV-re vagy kivetítőre kötni – 4K, Dolby Vision és HDR10 jel is továbbítható. Ha a TV-n nincs eARC/eARC2 kompatibilis HDMI-csatlakozó, de van optikai kimenet, akkor ezen keresztül továbbíthatjuk hangját a Sound Bar 550-re. Igaz, így HD-s és 3D-s hangsávok nem továbbíthatóak, de Dolby Digital és DTS 5.1 igen.
Mint hálózati Denon Home (HEOS) lejátszó, a Sound Bar 550 az alábbi fájlformátumokat, mintavételezési frekvenciákat és felbontásokat támogatja:
Ahogy egy modern hálózati zenelejátszótól manapság elvárható, a kompatibilis zenefájlokat (el tudja érni számítógépünkről vagy NAS-unkról (DLNA-n keresztül), de akár USB-ről is, mivel minden Denon Home lejátszó rendelkezik USB-porttal is, háttértár csatlakoztatásához. Ráadásul – mivel multiroom hangrendszerről van szó –, ha több lejátszónk is van a lakásban, minden, melyikhez csatlakoztattunk pl. egy USB-s pendrive-ot, az azon található zenefájlok bárhol lejátszhatóak. A hálózati kapcsolat lehet kábeles (ethernet) vagy Wi-Fi is, utóbbi akár 5 GHz-es, 802.11ac szabványú is, így a 24-bites, 192 kHz-es vagy épp DSD zenefájlok zökkenőmentes lejátszása sem lehet akadály.
Ha már a számítógép-hálózatunkon keresztül játszik le a Denon Home, természetesen az interneten elérhető prémium zenei szolgáltatásokat is élvezhetjük a segítségével. Jelenleg az alábbi ingyenes és/vagy fizetős tartalmak használhatóak (földrajzi régiótól függően):
A fentieken túl további lehetőségeink is vannak arra, hogy megszólaltassuk a lejátszónkat:
Természetesen, mi az javasoljuk, hogy egy (Synology) NAS-on tároljuk a zenefájljainkat is, és onnan játsszuk le őket, legyen szó bármilyen hálózati zenelejátszóról (HEOS/Denon/Marantz, Sonos, iEast, REVO, Imperial, stb.)!
A Denon első HEOS elnevezésű termékei 2014-ben jelentek meg (lást első hírünket velük kapcsolatban ITT). Az azóta eltelt 7 évben sokat fejlődtek és világszerte népszerűvé váltak. A Denon is beletanult a hálózati zenelejátszásba, és meghatározó szereplő lett ezen a piacon is. Óriási előnye sok más, csak hálózati lejátszót gyártóval szemben az, hogy ők nem a számítástechnikai iparból, hanem a Hi-Fi és High-End audio világból érkeztek, bárkinél több tapasztal a hangszórók, hangfalak gyártásában, akusztikában. Nem mellesleg, piacvezetők a házimozi-erősítők, kompakt hangrendszerek terén is, így ezen termékeikbe is könnyedén integrálhatták a HEOS funkciókat. Jelenleg a Denon/Marantz márkák valamennyi házimozi-erősítője egyben HEOS lejátszó is, így aki ilyennel rendelkezik, jó eséllyel nem más gyártó multiroom lejátszóit választja, hanem a meglévő erősítővel egy rendszerbe integrálható zenelejátszókat, amiket a Denon Home termékcsalád is kínál.
Ha okosotthonunkba szeretnénk integrálni a Denon Home lejátszóit, ennek sincs semmi akadálya. Alaphelyzetben kompatibilisek az Amazon Alexa, Apple Siri és a Google Assistant hangvezérléssel, de szinte minden ismertebb okosotthon-vezérlőközpont is rendelkezik HEOS bővítménnyel, illetve megoldható a lejátszók hálózaton keresztüli vezérlése, beleértve olyan funkciókat is, mint amikor a lakás vezérlőközpontja közül információkat a zenelejátszókat használva – akár magyarul is.
A Sound Bar 550 elő van készítve a falra szereléshez is, a hátlapon található csavarhelynek (és a mellékelt fúrási sablonnak) köszönhetően falra akaszthatóak.
A Denon Home Sound Bar 550 egyéb fontos paraméterei:
FIGYELEM! A +2 év garancia csak a termék vásárlását követő 30 napon belül megtörtént regisztrációval szerezhető meg!
Termék magyar weboldala: link...
Angol nyelvű adatlap: link...
HEOS távvezérlő app Androidra: link...
HEOS app iOS-re: link...
Regisztráció a +2 év garanciához: link...
Kapcsolódó/ajánlott termékek a webshopban:
» Denon Home 250 (fekete) – Wifi/ethernet/USB/Bluetooth/AUX zenelejátszó
» Denon Home 350 (fekete) – Wifi/ethernet/USB/Bluetooth/AUX zenelejátszó
» Denon DHT-S716H – Wifi/ethernet/USB/Bluetooth/AUX zenelejátszó
Az alábbi tesztek, hírek ill. tudástár cikkek jelentek meg ezzel a készülékkel vagy márkával kapcsolatban:
Hírek:
» Új családtag a Denon Home kínálatban: Home Subwoofer [2022-03-11]
» Denon Home/HEOS U26 firmware-frissítés! [2021-10-04]
» Denon Home (HEOS) akció júliusban! [2021-07-12]