Direct-attached storage (DAS) TerraMaster-módra
Előző hírünkben bemutattuk a kínálatunkba most érkezett TerraMaster márkát, és leírtuk, hogyan illeszkedik meglévő termékeink közé. Most a gyártó DAS készülékeit vesszük górcső alá, mivel ilyen eszközök az utóbbi években már csak elvétve voltak megtalálhatók webshopunkban, miközben folyamatosan van rájuk igény; nem mindenkinek, és nem minden feladatra ideális választás egy hálózati háttértár, egy NAS.
DAS-nak a számítógéphez (de akár egy médialejátszóhoz, okostévéhez, NAS-hoz) közvetlenül – tehát nem az otthoni ethernet- vagy WiFi-hálózaton több gép számára akár egyszerre is elérhető módon – csatlakoztatható adattárolókat nevezzük. A közvetlen csatlakozási lehetőségek közül a legelterjedtebb, gyakorlatilag mindenhol megtalálható mód az USB-s kapcsolat. Miután az Apple az első iMac-nél 1998-ban az USB-szabványt választotta a billentyűzet és egér csatlakoztatására, nagyon gyorsan a legnépszerűbb megoldássá vált perifériák számítógépekhez illesztéséhez. Másik hasonló interfész a Thunderbolt, először ezt is Apple számítógépeken láthattuk. Az USB és Thunderbolt csatlakozásokról lásd EZEN leírásunkat, ha érdekel ezek fejlődése, sebessége és az, hogyan lehet megkülönböztetni őket egymástól!
Akár csak egy NAS esetében, egy DAS-ba is merevlemezes- és/vagy SSD-meghajtókat helyezhetünk. A nagyobb DAS modellek akár 16 darab lemezfiókkal is rendelkezhetnek, ami a már kapható 24 TB-os merevlemezek kapacitásával kalkulálva akár 384 TB-os tárhelyet is kínálhat. Ha legalább 2 lemez van egy DAS-ban, általában lehetőségünk van valamilyen RAID módot választva, több lemezt egybe formázva gyorsabb vagy épp biztonságos (lemez elhalálozását adatvesztés nélkül átvészelő) működést biztosítani. Az úgynevezett RAID lemeztömbök létrehozását támogathatja a DAS elektronikája (hardveres RAID) vagy a számítógép operációs rendszere (szoftveres RAID). Mindkét megoldásnak vannak előnyei és hátrányai, a hardveres RAID-et azonban a hétköznapokban praktikusabbnak gondoljuk, mivel:
- Nem lassítja a számítógépet.
- Bármilyen más géphez, eszközhöz, operációs rendszerhez – ami az adott fájlrendszert kezeli – csatlakoztathatjuk az ilyen külső tárakat.
- Lemez sérülésekor, lemezcsere után nem a számítógép végzi az akár napokig is eltartó RAID-újraépítést.
Reméljük a fenti bevezető után már mindenkinek van legalább alapvető fogalma a külső, közvetlenül csatlakozó külső adattárolókról. Kezdjük tehát a TerraMaster DAS-kínálatának bemutatást!
A TerraMaster jelenleg USB-n (USB 3.0/3.2, 5–10 Gbit/s sebességgel) vagy – elsősorban fotósoknak, videósoknak – Thunderbolt 3-on (40 Gbit/s sebességgel) csatlakoztatható külső „házakat” kínál, amelyekbe 2,5/3,5"-es HDD-ket, 2,5"-es SSD-ket és/vagy M.2 SSD-modulokat (2280-as NVMe típus) tehetünk. Az otthoni és kis irodai kategória 2–8 meghajtót fogadó modelleket, legtöbbjük hardveres RAID-et is kínál. 6-féle RAID-es DAS már raktárról is kapható nálunk:
2-fiókos ház, tetszőleges kapacitású HDD és/vagy 2,5"-es SSD meghajtók számára. A 2 lemezt a hátlapi módválasztó kapcsolótól függően RAID0, RAID1, JBOD és SINGLE (külön jelenik meg a 2 lemez, nincs RAID-tömb) módban használhatjuk. Akár 10 Gbit/s sebességgel is használható USB-n. Windows-hoz ingyenes backup programot is kapunk mellé, macOS alatt természetesen Time Machine tárhelyként használhatjuk. Akár 2 darab 24 TB-os merevlemezt is betolhatunk, bármikor cserélhetünk csavarozás nélkül az előlapon keresztül. RAID1-ben így 24 TB biztonságos szabad helyünk is lehet – amíg nagyobb kapacitású lemezeket nem lehet kapni.
Ez már 5-fiókos készülék, 5 Gbit/s sebességgel használható USB3-on. Merevlemezekkel 220+ MByte/másodperces átviteli sebességet várhatunk tőle. A RAID-mód (RAID0/1/5/10, JBOD és SINGLE) a TerraMaster saját szoftverével, nem pedig fizikai kapcsolóval állítható. Érdekessége a lemezek klónozási képessége. A szoftvere segítségével 1:1-es (szektorszintű) másolat készíthető bármely lemezéről egy másikra, fájlrendszertől függetlenül. Tehát pl. lehet egy 3-lemezes RAID-tömbünk, míg a maradék 2 fiókot alkalmanként lemezek klónozására használjuk. Vagy lehet 5-lemezes RAID-ünk is, amely lemezeit ideiglenesen kivéve tudunk diszkeket másolni, ha éppen erre a funkcióra van szükségünk. Windows-hoz ingyenes backup programot is kapunk mellé.
Egy igazi különlegesség a DAS-ok piacán! Bár első ránézésre egy 2-fiókos házat látunk, belülre még 3 darab M.2 SSD.modult is behelyezhetünk. A két lemezfiókba telepített lemezek RAID0, RAID1, JBOD és SINGLE módban használhatók a hátlapi módválasztótól függően, az M.2-es SSD-k külön-külön meghajtóként jelennek meg számítógépünk operációs rendszere számára, így szoftveresen RAID is használható. 10 Gbit/s sebességű USB-s kapcsolatának köszönhetően már van értelme az SSD-k használatának, pl. videóvágáshoz, PhotoShop scratch-diszknek, virtuális memóriának a számítógépünk részére. Tehát a D5 attól hibrid, hogy használhatjuk mondjuk RAID1-es, biztonságos adattároláshoz, Time Machine tárhelynek akár 48 TB kapacitással, miközben több TB-os, 10 Gbit/s sebességgel elérhető munkaterületünk is lesz nagy sebességet és ideiglenes tárolást kívánó felhasználáshoz – operációs rendszertől függetlenül!
A D5 Hybrid 4-fiókos, 4 darab M.2 SSD-foglalatos nagyobb testvére. Ugyanazt és ugyanolyan gyorsan tudja, mint a kisebb változat, csak több meghajtót kezel, így nagyobb tárhelyeink lehetnek. Vagy használhatjuk régi, elfekvő, különböző kapacitású lemezeinket is végre valamire, hála a 4 lemezfióknak és a JBOD RAID-módnak. Az M.2 SSD-k akár 980 MB/s sebességgel is használhatók (Samsung 980 NVMe modulokkal tesztelve), ez már videóvágáshoz is elég lehet sokaknak.
2-fiókos, Thunderbolt 3-as, RAID0, RAID1, JBOD és SINGLE módokat ismerő háttértár és Thunderbolt 3 HUB egyben! A Thunderbolt-on csatlakoztatott hordozható számítógépünket akár 60 Wattal is képes tölteni, miközben nem csak a lemezfiókjába helyezett meghajtókat teszi elérhetővé (RAID0-ban HDD-t 506 MB/s és 512 MB/s, SSD-t 806 MB/s és 810 MB/s írási/olvasási sebességgel használhatunk), de a hátlapján 2 darab USB3-as (Gen2!), 1 darab gigabit ethernet, 1 darab Mini Displayport 1.4.es és 1 darab Thunderbolt 3-as portot is kínál. Ez a modell már csak a készletünk erejéig érhető el, a továbbra is kapható változatában nincs benne a Thunderbolt HUB funkció a hozzá tartozó csatlakozókkal.
6-fiókos, Thunderbolt 3-as, RAID0, RAID1, RAID5, RAID10, JBOD és SINGLE módokat ismerő háttértár. Képes a RAID-szintek között (felfelé) formázás nélkül is váltani. A leggyorsabb adatátvitelt RAID0-ba szervezett SSD-kkel érhetjük el, ez akár 1600 MByte/s is lehet! Az Apple és az Intel által is minősített Thunderbolt-os háttértár! A RAID-módok a TerraMaster RAID Manager Pro alkalmazással konfigurálhatóak Windows és macOS alatt. Hátlapján Thunderbolt HUB is található Thunderbolt 3, USB3 (Gen2), Displayport 1.4 csatlakozókkal.
Ahogy látható, a TerraMaster – az 5 Gbit/másodperces D5-300-at leszámítva – már valódi 10 Gbit/s adatátvitelre képes USB3-as DAS-okat kínál. Ennél gyorsabban már csak a Thundetbolt 3-as modellek működnek, de tartsuk szem előtt, hogy bár a Thunderbolt 3/4 kapcsolat maximális sebessége 40 Gbit/s, ebben adatok mozgatása mellett a videójel továbbítása is benne van! Így egy Thunderbolt 3-as DAS (gyártótól függetlenül) max. 16 GBit/s-ot tud biztosítani (a Thunderbolt 4 már 32 Gbit/s-ot) tárhelyünk elérésére. Azt se felejtsük el, hogy a 10 Gbit/s (azaz kb. 1250 MByte/másodperc) akkor valósulhat meg a számítógépünk és a külső tárhely között, ha mindkettőben olyan háttértárak működnek, amelyek ezt tudják – ellenkező esetben nincs jelentősége, hogy maga az elektronika, az USB3-as interfész képes lenne ilyen sebességre is. Merevlemezt használva még a 200 MByte/s sem igen érhető el (bár RAID0-ban közelíthetünk a 300 MB/s-hoz), de az SSD-k között sem általános még akár csak az 1000 MB/s írási-olvasási sebesség. Tehát ha HDD-n tárolunk (akár a gépünkben, akár a DAS-on, akár mindkettőn), akkor 2,4 Gbit/s átviteli sebességre sem lesz szükségünk, nem hogy 10-re! Ha a gépünkben már komolyabb SSD tárhely van (főleg M.2-es, nem SATA), akkor a 10 Gbit-es USB-s kapcsolat kicsit jobban kihasználható abban a nem igazán életszerű esetben, amikor több különálló lemezt (vagy több RAID0 tömböt) egyszerre használunk ugyanabban a külső házban.
A TerraMaster különleges D5/D8 Hybrid modellek éppen azért születtek meg, mert manapság még a jóval olcsóbban jóval nagyobb tárhelyet kínáló 3,5"-es merevlemezeken tárolunk, miközben – főleg hordozható számítógépeinknél – egy-egy feladat elvégzése során szükségünk lenne TByte-nyi, de nagyon gyors munkaterületre, gyakorlatilag virtuális memóriaként használható tárhelyre. A Hybrid modellekben így sok TByte-os merevlemezes, biztonságos (RAID1) tárhelyünk lehet, miközben M.2 SDD-kkel valóban akár 10 Gbit/s sebességű munkaterületet hozhatunk létre videószerkesztéshez, képfeldolgozáshoz, más, gyors tárhelyet, virtuális memóriát igénylő feladatokhoz. 256 GB-os M.2 SSD-t már 8–9000 Ft körül vásárolhatunk, ez egy PhotoShop-nak pl. több, mint elegendő kb. mindenre.
Hamarosan megjelennek kínálatunkban a hardveres RAID-et nem ismerő D4-320 és D6-320 USB3-as DAS-ok is. Ezek elsősorban mint bővítőegységek a TerraMaster NAS-ok mellé készültek, mivel azok RAID tömböket is létre tudnak hozni ezeken a tárolókon. De természetesen bármilyen számítógéppel használhatók RAID nélkül, akár 6 lemez egyetlen kábelen történő csatlakoztatására, vagy szoftveres RAID-del (pl. a macOS is támogatja több lemez RAID-be formázását).
Az összes Terra-Master termékhez – így a DAS termékcsaládhoz is – adunk egy regisztrációs kártyát vevőinknek a hamarosan elérhető NAS-fórum.hu oldalunkhoz, ahol fórumot és terméktámogatást biztosítunk a Synology-forum.hu oldalunkhoz hasonló módon és formában!
Címkék: TerraMaster DAS RAID