Bővülő WiiM-választék!
Megérkezett a 2025-ös hivatalos WiiM termékkatalógus – letölthető a hírünk végén lévő linkről –, benne 3 új termék is, melyek közül az egyik napokon belül már előrendelhető lesz! Mai cikkünkben megmutatjuk, mit lehet tudni az újdonságokról, melyek a Sound, a Sub Pro és az Amp Ultra neveket kapták a keresztségben. Leghamarabb az Amp Ultra érkezhet; korlátozott számban szeptember elejére, majd folyamatosan október elejétől lesz (várhatóan) elérhető.
Wiim Sound
„A WiiM Sound egy kompakt okos hangszóró amely komoly teljesítményre képes – 75W-os szobát betöltő, nagy felbontású hangzás, beépített szobakorrekció a tökéletesen kiegyensúlyozott hangzásért. Könnyedén streamelhetünk rá zenét a WiiM Home alkalmazással, Amazon Alexa, Chromecast, Spotify Connect, TIDAL Connect, Bluetooth és egyéb forrásokból. Elegáns dizájnja, intuitív érintőképernyője és hangvezérlése révén problémamentesen simul bármilyen helyiségbe vagy életstílusba. Kristály tiszta hanggal, végtelen számú streamelési opcióval és rendszeres frissítésekkel a WiiM Sound a kifinomult okos hangszóró.” – írja a WiiM az első, hangszórót is tartalmazó lejátszójáról.
Aki már egy ideje követi a multiroom hangrendszereket, annak a WiiM Sound-ról bizonyosan eszébe jutnak a SONOS vagy épp a HEOS asztali lejátszói, melyek kinézetre egy kisebb hangfalra emlékeztetnek, önmagukban használva monó hangzással. A WiiM Sound beépítve tartalmazza a 230V-os tápegységet, így elegendő az áramforráshoz csatlakoztatni, máris használható WiFi-n (6E) vagy Bluetooth-on (v5.3). De – már csak a HD-s zenefájlok stabil lejátszása miatt is – 10/100 Mbites ethernet-csatlakozó is megbújik a talpazatában, és egy sztereó vonalbemenet is elfért mellette (3,5 mm-es jack aljzat formájában). Utóbbin keresztül digitalizálni is képes az analóg forrást, és a multiroom rendszer további eszközein is elérhetővé teszi azt, nem csak a saját hangszóróján szólhat. Mindezt egy 2,5 kg-os eszközben sikerült megvalósítania a Linkplay-nek.
A Sound tetején 5 érintőgombot találunk az alapvető lejátszási funkciók és a hangerő vezérlésére. Az eddig ismert konkurensekkel ellentében kapunk azonban egy színes, kör alakú(!) érintőképernyőt is – bár ennek paraméterei még nem ismertek. A kijelzőn bizonyosan látható lesz az éppen játszott zeneszám albumborítója, címe vagy az internetrádiók logója is, ahogy pl. a WiiM Ultra kijelzőjén is működik már jelenleg. Ez jelenleg igen komoly versenyelőny más gyártók hasonló lejátszóival szemben. Ahogy az önmagában működő ébresztőóra funkció is, vagy a többi WiiM terméknél már szintén megismert 10-sávos grafikus és parametrikus hangszínszabályzó, a szoba akusztikáját bemérő kalibráció lehetőségével.
Bár a Sound 35–20 000 Hz-es frekvenciaátvitele és 100W-os zenei teljesítménye elismerésre méltó adat, egyetlen 146×146×193 mm-es hangszórótól nem várhatunk sztereó teret. Éppen ezért 2 darab WiiM Sound sztereó párba is kapcsolható a WiiM Home alkalmazás segítségével, ha esetenként így szeretnénk hallgatni őket, nem pedig 2 külön helyiségben. Mondhatnánk, hogy a SONOS esetében már többcsatornás, akár 5.1-es házimozihoz is használhatók a hangszórók, mélynyomók! Viszont hamarosan a WiiM-re is is igaz lesz ugyanez (lásd lentebb)!
WiiM Sub Pro
A WiiM Amp és az Amp Pro erősítővel egybeépített lejátszókhoz is lehet csatlakoztatni aktív mélynyomó hangszórót, de akár csak a sztereó hangfalakat, ezt egy másik gyártótól kellett megvásárolnunk. Eddig, ugyanis ősszel érkezik a Wiim Sub Pro, a márka első mélysugárzója – nem csak WiiM készülékek mellé! A 399×301×322 mm-es, dizájnos, lekerekített szélű mélyláda 16 kg tömegű, egy 8" (20,3 cm) átmérőjű mélysugárzót és D-osztályú digitális erősítőt tartalmaz. Frekvenciaátvitele állítólag 25–20 000 Hz lesz, érzékenysége 104 dB. Teljesítménye 250W, THD+N torzítási értéke pedig 1% alatti.
Tetszőleges HiFi vagy akár házimozi-rendszerünkbe mint aktív (230V-os hálózatról táplálható) mélynyomó egy monó RCA-csatlakozón keresztül illeszthető a Sub Pro – hasonlóan egy átlagos mélyládához. Arról nincs információ, hogy saját kezelőgombokkal rendelkezik-e, de legalább egy hangerőszabályzót vélhetően találunk majd rajta, jó esetben pedig a vágási frekvenciát is szabályozhatjuk. A Sub Pro azonban egy hálózati WiiM lejátszó is egyben! Akár WiFi 6E (802.11b/g/n/ac/ax 2,4/5/6 GHz) vezeték nélküli hálózathoz is csatlakoztatható (ethernetről nincs információnk), majd a WiiM Home alkalmazásban BÁRMELY WiiM lejátszóhoz párosítható, virtuális összeköttetést létrehozva. Így akár egy WiiM Mini, és egy mélynyomó-kimenettel nem rendelkező sztereó erősítő páros is bővíthető a segítségével 2.1-es hangrendszerré! De mint Bluetooth-os hangszóró, egyéb rendszerekhez is párosítható. A WiiM appban megkapunk szinte minden funkciót a Sub Pro-hoz is, így elvégezhető az akusztikai kalibráció, állítható a vágási frekvencia, hangerő, stb. Ha nem érzékel jelet a bemenetén, illetve WiFi-n keresztül, akkor energiatakarékos készenléti állapotba kapcsol automatikusan. A Sub Pro fekete és fehér színekben lesz elérhető, valamikor az év vége felé.
Vagy a WiiM Sound, vagy pedig az Amp Ultra lenne a tippünk, ha az idei év leendő slágerét kellene megjósolnunk. Bár ehhez kellene ismernünk az áraikat is, de ezt jelenleg még csak az Amp Ultra esetében tudjuk (lásd lentebb). Ezzel a készülékkel megkapjuk mindazt, amit a WiiM Ultra és az Amp Pro kínál jelenleg külön-külön, sőt! Nem csupán arról van szó, hogy a két jelenlegi csúcsmodell elektronikáját egyetlen készülékbe zsúfolták, bár a szolgáltatásokat, funkciókat tekintve mondhatjuk ezt is. A WiiM ultra 200×211 mm-es alapterülete megmaradt, de a 72 mm helyett 76,2 mm magasság kellett az Amp Ultrához. Az 1,42 kg helyett a végfokok miatt természetesen nem meglepő a 2,45 kg-os tömeg sem.
Néhány további különbség Amp Pro-hoz képest:
- Az Amp Pro 120 dB-es jel/zaj viszonya helyett „jobb, mint 120 dB” várható a gyártó szerint az Amp Ultárnál – azaz gyakorlatilag itt nincs különbség.
- 2×60 Watt 8Ω-os és 2×120 Watt 4Ω-os hangfalak esetén az Amp Pro teljesítménye, míg 2×100 Watt 8Ω-os és 2×200 Watt 8Ω-os hangfalakkal az Amp Ultrától várható erő – majdnem dupla teljesítmény!
- THD+N -105 dB az Amp Pro-nál, -106 dB az Amp Ultránál – elhanyagolható eltérés. A hangszórókimeneteken THD: 0,08%,
- ESS Sabre ES9038Q2M helyett ES9039Q2M DAC chip – egy hajszálnyival jobb paraméterekkel.
- Dolby Digital hangformátumok (max. 5.1 csatornáig dekódolás) a HDMI ARC bemeneten. Ha igaz, Dolby Digital Plus vagy Dolby TrueHD nem működik, ezekhez egyébként már eARC támogatás is kellene.
- 5.1-es hangformátum dekódoláskor a front, a surround vagy a center hangszórók is az Amp Ultra kimeneteihez rendelhetők.
- USB DAC kimenetén akár 8 darab 24-bit/192 kHz-es csatorna továbbküldésére is képes az Amp Ultra.
- A TI TPA3255 erősítő IC-ből az Amp Ultra már 2 darabot használ, csatornánként egyet-egyet.
- A WiiM Vibelink Amp-ból ismerős 6 darab TI OPA1612 műveleti erősítő az alacsony torzításért – az Amp Pro-ban nincs ilyen.
- Szintén az eddig csak a Vibelink Amp-nál használt Post Filter Feedback (PFFB) technológia, hogy szinte bármilyen hangfallal ideális legyen a hangzás.
A WiiM Amp Ultra ajánlott európai kiskereskedelmi ára várhatóan nettó 499 EUR lesz. Ez nagyságrendileg kb. 250 ezer forintos ÁFÁ-s árat vetít előre. Pár napon belül előrendelhetővé tesszük a terméket, ahogy fentebb ígértük, egy akciós bevezető árral!
2025-ös WiiM termékkatalógus: link...
Címkék: WiiM zenelejátszás Amp Ultra Sub Pro Linkplay mélynyomó