A 2019-es modellév csúcskészüléke, amely azok számára készült, akik sztereó zenét high-end minőségben szeretnének hallgatni anélkül, hogy a médialejátszó mellé egy újabb készüléket vegyenek. A Dune Control androidos és iOS appal ugyanis kiválóan vezérlehető a zenelejátszás mobilról, tabletről anélkül, hogy a TV-t be kellene kapcsolnunk, az ESS legnagyobb, 32-bites audiophile DAC chipje (ES9038PRO) pedig garantálja a high-end analóg kimenetet tetszőleges erősítő számára. A high-end kép- és hang érdekében az Ultra 4K válogatott, márkás alkatrészekből (Neutrik, Vishay Roederstein, Wima, Nichion, stb.) épül fel, olyan megoldásokkal, mint a duál R-Type tápegység, amely szeparálva biztosítva az analóg és digitális áramkörök tápellátását, az egyenáramot nagy sebességű Schottky-diódák (csakúgy, mint pl. a Marantz audiophile lejátszóiban) állítják elő, az ESS Sabre DAC-ot, az XMOS-alapú hangprocesszort és az analóg áramköröket alacsony zajszintű feszültségstabilizátorok segítik. A DAC kimeneti útján dupla Bipolar/JFET műveleti erősítő került Butler front-end-del, amely a bipoláris tranzisztorok pontosságát és alacsony zajszintjét párosítja a JFET tranzisztorok minőségével és sebességével. Az eredmény egy valóban high-end kategóriás médialejátszó, legyen szó 4K HDR10 képről (akár 4K-s Blu-ray fájlok is menüvel együtt élvezhetőek) vagy akár DSD zenefájlok lejátszásáról.
A Dune HD Ultra 4K is a Realtek RTD1295 processzor köré épült, 2 GB RAM-ot és 16 GB flash memóriát kapott, akár kisebb testvérei, a Pro 4K, a Pro 4K Plus és a Max 4K. Hasonlóan a Max 4K-hoz, az Ultra 4K esetében már a legfelsőbb minőségi kategóriát célozta meg a gyártó, legyen szó akár képről, akár hangról. Addig azonban, míg a Max 4K-t digitális házmozi-erősítő (vagy zenehallgatáshoz külső sztereó DAC) mellé tervezték, az Ultra 4K esetében már a high-end analóg sztereó hangzást is a készüléken belül oldották meg, és további fejlesztések történtek a kompromisszum mentes minőségi lejátszás érdekében – ahogy ezt már az árcédula is elárulja.
A Dune HD lejátszókban már évek óta használt amerikai ESS legújabb és legkomolyabb, 32-bites, 8-csatornás Sabre ES9038PRO DAC-ja végzi a digitális hang analóg sztereóvá alakítását (csak 2-csatornás módban működik), ha zenelejátszásról van szó. A minőségi analóg jel RCA- és XLR-csatlakozókon továbbítható high-end erősítőkhöz, de természetesen a beépített fejhallgató-kimeneten is az ESS Sabre DAC hangzását élvezhetjük. Az Ultra 4K használható külső DAC-ként is, hiszen koax, optikai és AES digitális bemenetei közvetlenül a DAC-ra vezeték külső lejátszóink hangját, így akár egy hagyományos CD-lejátszó is csatlakoztatható.
A Dune HD Ultra 4K is egy teljes értékű asztali Androidos számítógép. A felhasználónak azonban – ha nincs szüksége az Android szolgáltatásaira, a számtalan alkalmazásra a Google Play Store-ból – ezzel sem törődnie, sem szembesülnie nem kell, mivel a szokásos Dune HD kezelőfelület jelenik meg a készülék bekapcsolása után. Ráadásul a korábbi linux-alapú modelleknél működő PHP-pluginek, API, grafikus skinek és a dune_folder.txt fájlokkal testre szabható felület itt is használhatóak. Újdonság viszont a Sigma-processzoros korábbi Dune HD lejátszók után a Források menüben az NFS-böngésző. Így nem kell kézzel felvinnünk pl. egy NAS NFS-en elérhető megosztásait, kitallózás után elmenthetjük azokat a hálózati könyvtárak közé az Ultra 4K Források menüjébe.
Az Ultra 4K azon kevés TV-re csatlakoztatható androidos box egyike, amely rendelkezik megfelelő licenccel és biztonsági szinttel (Widevine DRM L3/L1) ahhoz, hogy a YouTube és akár Netflix is engedélyezze rajta a lejátszást 4K felbontással is, nem csak fullHD-ban. A 4K-s YouTube videók közül akár a HDR színrendszert tartalmazók is lejátszhatóak, de a Netflix működése nem garantálható, a Netflix alkalmazástól függ, melyre a Dune HD-nak nincs hatása.
Az Ultra 4K-n az Androiddal párhuzamosan fut a népszerű OpenWRT rendszer is. Ezt elsősorban routerek alternatív operációs rendszereként hoztál létre nyílt forráskódú alapokon, és pl. NAS-képességekkel ruházza fel a készüléket. Az Ultra 4K-n alaphelyzetben az alábbi szolgáltatásokat biztosító alkalmazások vannak telepítve az OpenWRT-n belül (de számtalan egyéb is telepíthető egyetlen kattintással:
Az Ultra 4K hátlapján található HDMI-bemenetről a készülék képes rögzíteni a csatlakoztatott háttértárra, ehhez egy külön alkalmazást kell elindítanunk. Fontos megjegyezni, hogy csak HDCP védelem nélküli tartalom rögzíthető, tehát sem a kábeltévé-szolgáltatónk set-top-boxáról, sem mondjuk egy blu-ray lejátszó kimenetéről sem tudunk felvételt készíteni. A HDMI-bemenetre érkező jel max. 4K/30 fps lehet, de a felvétel ekkor is csak 1080p felbontású lesz, sztereó PCM hanggal. Felvehetjük tehát pl. azt, hogyan játszunk egy Playstation-ön vagy XBOX konzolon, de filmeket legfeljebb egy másik médialejátszóról, aminek meg sok értelme nincs.
Az Ultra 4K – a Max 4K-hoz hasonlóan – rendelkezik egy csak hangot továbbító második HDMI-kimenettel is azon felhasználók számára, akik már 4K-s TV-vel vagy vetítővel, de 4K-s videójelet (vagy legalább is HDR-eset) még nem továbbító, viszont HD-s hangsávokat már dekódoló erősítővel rendelkeznek, lehetővé téve, hogy közvetlenül a TV-re küldjük a képet, miközben egy másik HDMI-kábellel a digitális hang az erősítőre továbbítódik, érintetlenül.
Az előlapon keresztül egy 3,5"-es HDD (vagy megfelelő lemezadapterrel akár 2,5"-es HDD/SSD is) tolható be az Ultra 4K lemezfiókjába, akár menet közben is. Egy további SATA-csatlakozó ki van vezetve a hátlapon is, így „csupasz” merevlemez, SSD is közvetlenül használható. A csatlakoztatott háttértárak fájlrendszere szinte bármi lehet, az Ultra 4K írja/olvassa a FAT/FAT32, EXT2/EXT3/EXT4, NTFS, exFAT, és BTRFS formátumokat, és olvassa a Mac HFS/HFS+ fájlrendszert. A csatlakoztatott háttértárakat a beépített SMB-szerverén keresztül hálózaton is elérhetjük számítógépünkkel, másik lejátszónkkal.
Csatlakozók az elő- és hátlapon:
A készülék mellé egy tanítható infra távvezérlőt kapunk (háttérvilágítással), és természetesen egy HDMI2.0-ás kábelt is találunk a csomagban a két külső wifi-antenna mellett.
Az Ultra 4K egyéb fontos paraméterei:
Termék magyar weboldala: link...
Termék gyártói weboldala: link...
Dune Control mobil app iOS-re: link...
Dune Control Androidra: link...
Az alábbi tesztek, hírek ill. tudástár cikkek jelentek meg ezzel a készülékkel vagy márkával kapcsolatban:
Hírek:
» Egy kis ízelítőt kaptunk az új Dune HD lejátszókból [2020-08-06]
» Itt a Dune HD Ultra 4K és újra raktáron a Max 4K is [2019-04-30]
Miután megtekintesz termék adatlapokat, az utolsó 4 megnézett termék listája jelenik majd meg itt.
Ehhez engedélyezned kell a sütiket.