A Dune HD Pro 4K a gyártó csúcsmodellje a 2018 nyarától kapható új, Android alapú, HDR-képes lejátszók termékpalettáján. 4K-s lejátszás akár 60 fps képsebesség és HDR10 színkódolás mellett – a HDMI2.0 kimenetnek köszönhetően. Bár kompakt mérete miatt HDD nem fér el benne, de az oldalán található SATA-csatlakozó és tápkimenet lehetővé teszi „csupasz” 2,5/3,5-es merevlemezek, SSD-k közvetlen csatlakoztatását. USB-portjai és microSD-kártyafoglalata is használható helyi tárhelyekhez, hálózaton keresztüli lejátszáshoz pedig gigabites ethernetet és 802.11ac-képes wifi-t is kapunk.
A Dune HD Pro 4K a Realtek RTD1295 processzor köré épült, 2 GB RAM-ot és 16 GB flash memóriát kapott. Megjelenésekor, 2018 júniusában Android 7.1-es operációs rendszert használ. Nem okoz számára gondot H.264 és H.265 kódolású filmek lejátszása egészen 4K/60 fps felbontásig. Támogatja a BT.2020 színteret, így a HDR10 színkezelést, azaz a több, mint 1 milliárd színárnyalat megjelenítését. Minden képfrekvenciát (megkülönböztetve természetesen a 23,976 és 24 Hz-et is) kezel, automatikusan váltja videókimenetét a filmhez igazítva – ahogy ezt a Dune HD lejátszóktól a kezdetek óta megszokhattuk. Természetesen a 3D-s lejátszás (Blu-ray 3D és osztott képernyős is) is működik, ahogy az összes hangsáv (pl. Dolby Atmos, DTS:X) digitális továbbküldése is. Blu-ray lemezeket (beleértve a 4K-sokat is) a Pro 4K menüvel együtt is képes lejátszani. Természetesen, a Dune HD kiváló filmes jukebox alkalmazása, a My Collection megtalálható a Pro 4K-n is, ahogy a még komolyan fejlesztés alatt álló zenei változata, a Music is.
A Dune HD Pro 4K egy teljes értékű asztali Androidos számítógép. A felhasználónak azonban – ha nincs szüksége az Android szolgáltatásaira, a számtalan alkalmazásra a Google Play Store-ból – ezzel sem törődnie, sem szembesülnie nem kell, mivel a szokásos Dune HD kezelőfelület jelenik meg a készülék bekapcsolása után. Ráadásul a korábbi linux-alapú modelleknél működő PHP-pluginek, API, grafikus skinek és a dune_folder.txt fájlokkal testre szabható felület itt is használhatóak. Újdonság viszont a Források menüben az NFS-böngésző. Így mostantól végre nem kell kézzel felvinnünk pl. egy NAS NFS-en elérhető megosztásait, kitallózás után elmenthetjük azokat a hálózati könyvtárak közé a Pro 4K Források menüjébe.
A Pro 4K azon kevés TV-re csatlakoztatható androidos készülékek egyike, amely rendelkezik megfelelő licenccel és biztonsági szinttel (Widevine DRM L3/L1) ahhoz, hogy a YouTube és a Netflix is engedélyezze rajta a lejátszást 4K felbontással is, nem csak fullHD-ban.
A Google Play Store mellett a firmware-rel együtt települ az Aptoide alkalmazásbolt is, amely elsősorban a Pro 4K-hoz hasonló, asztali androidos TV-boxokra optimalizált ingyenes alkalmazásokat gyűjti össze.
A Pro 4K-n az Androiddal párhuzamosan fut a népszerű OpenWRT rendszer is. Ezt elsősorban routerek alternatív operációs rendszereként hoztál létre nyílt forráskódú alapokon, és pl. NAS-képességekkel ruházza fel a készüléket. A Pro 4K-n alaphelyzetben az alábbi szolgáltatásokat biztosító alkalmazások vannak telepítve az OpenWRT-n belül (de számtalan egyéb is telepíthető egyetlen kattintással:
A Pro 4K hátlapján található HDMI-bemenetről a készülék képes rögzíteni a csatlakoztatott háttértárra, ehhez egy külön alkalmazást kell elindítanunk. Fontos megjegyezni, hogy csak HDCP védelem nélküli tartalom rögzíthető, tehát sem a kábeltévé-szolgáltatónk set-top-boxáról, sem mondjuk egy blu-ray lejátszó kimenetéről sem tudunk felvételt készíteni. A HDMI-bemenetre érkező jel max. 4K/30 fps lehet, de a felvétel ekkor is csak 1080p felbontású lesz, sztereó PCM hanggal. Felvehetjük tehát pl. azt, hogyan játszunk egy Playstation-ön vagy XBOX konzolon, de filmeket legfeljebb egy másik médialejátszóról, aminek meg sok értelme nincs.
A csatlakoztatott háttértárak fájlrendszere szinte bármi lehet, a Pro 4K írja/olvassa a FAT/FAT32, EXT2/EXT3/EXT4, NTFS, exFAT, és BTRFS formátumokat, és olvassa a Mac HFS/HFS+ fájlrendszert. A csatlakoztatott háttértárakat a beépített SMB-szerverén keresztül hálózaton is elérhetjük számítógépünkkel, másik lejátszónkkal.
Csatlakozók a hátlapon és a Pro 4K oldalán:
A készülék mellé egy tanítható infra távvezérlőt kapunk (az első széria után már sajnos nem háttérvilágításút), és természetesen egy HDMI2.0-ás kábelt is találunk a csomagban a két külső wifi-antenna mellett.
A Pro 4K egyéb fontos paraméterei:
Termék magyar weboldala: link...
Termék gyártói weboldala: link...
Dune Control mobil app iOS-re: link...
Dune Control Androidra: link...
Az alábbi tesztek, hírek ill. tudástár cikkek jelentek meg ezzel a készülékkel vagy márkával kapcsolatban:
Hírek:
» Dune HD Pro 4K II és egyéb újdonságok [2020-03-18]
» Teszteltük a Dune HD Pro 4K-t [2018-06-25]
Miután megtekintesz termék adatlapokat, az utolsó 4 megnézett termék listája jelenik majd meg itt.
Ehhez engedélyezned kell a sütiket.