A mindössze 68 mm átmérőjű és 22,5 mm vastag apró hálózati (Wi-Fi) zenelejátszó gyakorlatilag mindent tud, amit manapság elvárhatunk. Burr-Brown DAC-jának (TI PCM5121) köszönhetően 24-bites zenefájlokat is lejátszik egészen 192 kHz-es mintavételezési frekvenciával is kiváló minőségben (THD+N/0,0025%), de optikai digitális kimenetén dekódolás nélkül is továbbküldhetők az adatok egy még komolyabb DAC és erősítő felé. Ethernet-csatlakozó ugyan nincs rajta, de belső antennás Wi-Fi kártyája támogatja a 802.11a/b/g/n/ac szabványokat, a 2,4 és 5 GHz-et is. Nem csak hálózatról, de Bluetooth-on keresztül is zenélhetünk a segítségével, sőt, analóg bemenettel is rendelkezik. A Linkplay A97 platformnak köszönhetően számtalan egyéb gyártó lejátszójával is multiroom-rendszerbe köthető.
Habár sem a készülék sem hivatalos weboldala nem árulja el, de a WiiM Mini gyártója az a Linkplay, amely az egyik legnépszerűbb platformot fejleszti számtalan zenelejátszó-gyártó készülékéhez. Ezen alaplap köré épített zenelejátszót kínál többek között a Marshall, a Harman Kardon, a JBL, a Yamaha, az Arylic vagy éppen a korábban általunk is forgalmazott iEast – hogy csak pár nagyobb nevet említsünk. A közös alap garantálja, hogy bár teljesen más kinézetű, hangminőségű és szolgáltatások terén is nagyon eltérő termékek készülhetnek, mindegyik használható egy közös multiroom-rendszerben, azaz összekapcsolhatók tetszés szerint a tökéletes szinkronban történő megszólaláshoz (pl. házibuliban vagy reggel, amikor több helyiségben folyamatosan mozgunk, mindenhol ugyanaz a zene szólhat). Így, mindegy az is, melyik gyártó logóját viseli a vezérléshez használt mobilapp, minden más gyártó Linkplay platformra épülő lejátszóját is kezeli (persze firmware-t frissíteni csak a sajátjain tud). Tekintve, hogy a WiiM lejátszó mögött maga a chipset gyártója áll, biztosak lehetünk benne, hogy ez a készülék kapja meg majd legelőször az szoftveres javításokat, fejlesztéseket minden más Linkplay-alapú zenelejátszó közül :)
A Linkplay platform is folyamatosan fejlődik, 2022-ben jelent meg 24-bites zenefájlokat (pl. ALAC, APE, FLAC, WAVE) is natívan feldolgozó A97-es modul, amit a WiiM Mini is használ. Természetesen, az összes ismert egyéb veszteségesen vagy veszteségmentesen tömörített zenei formátum is támogatott, pl. MP3, AAC, WMA, OGG, és az Amazon Music, BBC Radio, Deezer, Napster, Pandora, QQMusic, Qobuz, Radio Paradise, Spotify (Premium is), TIDAL (Hifi is), TuneIn, vTuner, iHeartRadio szolgáltatások is elérhetőek (földrajzi régióktól függően).
A WiiM Mini elsődleges feladata, hogy a hozzá csatlakoztatható aktív hangfalakon, analóg vagy digitális erősítőn, esetleg fülhallgatón megszólaljanak a számítógépünkön, NAS-on tárolt zenéink (pl. DLNA-szerveren keresztül), illetve akár ingyenes, akár fizetős szolgáltatás keretében elérhető online zenetárak, internetrádiók. Jelenleg pl. a TIDAL és az Amazon Music már 24-bites, 192 kHz-es tartalmakat is kínál, így elméletileg a CD-lemezeknél ezerszer (és ez nem egy túlzó kifejezés itt, hanem kiszámolható érték) jobb hangminőséget is élvezhetünk egy ilyen adatokat feldolgozó zenelejátszóval. Az aktuális firmware már támogatja a szünetmentes lejátszást (gapless playback) is! Hamarosan olyan funkciók érkeznek a következő firmware-frissítésekben (lásd a gyártó Roadmap-jét), mint pl.:
Lehetőségünk van azonban – ha nem a minőség az elsődleges szempont –, hogy Bluetooth-on keresztül streameljünk rá zenét akár telefonról, tabletről vagy éppen Bluetooth fejhallgatót támogató TV-készülékről, egyéb eszközről. Tehát pont úgy használható, mint egy Bluetooth-os hangszóró vagy fejhallgató, csak nincs saját hangszórója, természetesen. Bluetooth-on keresztül max. 16-bites, 44,1 kHz-es, azaz szabványos CD-minőségű zene is továbbítható a WiiM Minire.
A WiiM Mini analóg vonalbemenetére sztereó hangforrást köthetünk (pl. CD-lejátszó, TV), amely hangját a készülék digitalizálja (16-bit/48 kHz-ben), és nem csak saját kimenetein tudja megszólaltatni, de multiroom zenerendszerünk bármely másik lejátszóján is, ami szinkronba van kapcsolva vele. Tehát élvezhetjük pl. a focimeccs hangját akkor is, ha nem a TV-vel egy helyiségben vagyunk, de egy másik Linkplay-alapú zenelejátszó is működik a szobában/konyhában/WC-ben mellettünk.
A lejátszó megjelenik a számítógép-hálózatunkon mint szabványos Airplay (2) lejátszó is. Így az Apple eszközeiről közvetlenül is elérhető, illetve más Airplay 2-es lejátszóval is egy csoportba rendezhető. Szabványos DLNA media-renderer eszközként is elérhető a WiiM Mini, így Windows, Android és egyéb oprendszerek, programok által is támogatott lejátszó, amire zenét streamelhetünk. Annak érdekében, hogy szinkronban szóljon pl. egy egészen másféle, az adatokat más sebességgel feldolgozó Airplay 2 lejátszóval, beépített mikrofonja segítségével a Mini képes megmérni az elcsúszást a másik lejátszó hangjához képest, és ahhoz igazodva szólal meg.
Ha a zenelejátszást hangvezérléssel szeretnénk irányítani, az Apple Siri és az Amazon Alexa hangasszisztensek használhatók a WiiM Minivel. Android, iOS, Windows és macOS operációs rendszerekhez ingyenesen letölthető a WiiM Home alkalmazás (linkek az oldal alján). A lejátszás webböngészőn keresztül is vezérelhető, bár nem minden funkció érhető el, ami a mobilappokban megtalálható.
Ha okosotthon-rendszerben szeretnénk használni a WiiM Minit (vagy bármely más hasonlóan újabb Linkplay-alapú zenelejátszót), a legújabb Linkplay firmware remek lehetőségeket biztosít ehhez. Az okosotthon vezérlőközpontja tetszőleges zenefájl vagy stream lejátszását vezérelheti a publikus HTTP API-nak köszönhetően. Egyedi szolgáltatás – más platformnál még nem találkoztunk ilyennek –, hogy lehetőségünk van „bejelentések” bejátszására, függetlenül attól, hogy a lejátszónk éppen mit csinál. A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy elindítunk pl. a NAS-unkról egy zenei album lejátszását a WiiM Home mobilappal. Szól a zene a beállított hangerővel, egyik szám a másik után. A megfelelő HTTP parancs kiküldésével – ezt szinte bármilyen okosotthon-vezérlőközpont képes megtenni – bármilyen hangfájl vagy stream az alábbi módon kerül lejátszásra:
Tehát a vezérlőközpontnak nem kell azzal törődnie, hogy éppen egy hosszabb lejátszási lista vagy Spotify zenefolyam szól az adott zenelejátszón, egy HTTP paranccsal közölhet velünk bármit, ami után változatlanul folytatódik a korábban a felhasználó által indított zenelejátszás.
A WiiM Mini fontosabb paraméterei:
A csomag tartalma:
Gyártói weboldal: link...
Androidos távvezérlőprogram: link...
Távvezérlő alkalmazások különböző operációs rendszerekhez: link...
WiiM Mini Roadmap (tervezett fejlesztések): link...
A WiiM Mini és Pro modellek magyar nyelvű összehasonlító táblázata: link...
Magyar nyelvű kézikönyv: link...
Kapcsolódó/ajánlott termékek a webshopban:
» Arylic S50 Pro+ – Wifi/ethernet/USB/AUX/BT zenelejátszó
» Arylic A30+ – Wifi/ethernet/USB/AUX/BT zenelejátszó, erősítő
» WiiM Pro – Wifi/ethernet/AUX/BT zenelejátszó, webrádió
» WiiM Pro Plus – Wifi/ethernet/AUX/BT zenelejátszó, webrádió
Az alábbi tesztek, hírek ill. tudástár cikkek jelentek meg ezzel a készülékkel vagy márkával kapcsolatban:
Hírek:
» Azért erre maradjon pénz a nyaralás mellett! [2024-06-09]
» Itt a legjobb árú hálózati zenelejátszónk! [2024-03-28]
» Újabb WiiM termékek a zene szerelmeseinek [2023-11-25]
» Ugorj fejest a multiroom zenelejátszásba! [2023-07-07]
» Van egy „pár” napunk még karácsonyig! [2022-12-08]
» Folyamatosan érkeznek a frissítések a WiiM Minire [2022-08-15]
» Itt a Linkplay első saját lejátszója! [2022-07-25]