A RealBox 4K előd nélkül jelent meg a Dune HD kínálatában, 2020 nyarán. Bár árcédulája alapján a Pro 4K helyére érkezett, és teljesítménye, sebessége is kb. annak megfelelő. Viszont ez az újdonság már képes lejátszani a HDR10+ színkódolással készült videókat is, a világ első, Realtek RTD1395 médiaprocesszorra épülő lejátszójaként. A Blu-ray fájlokat már menüvel együtt élvezhetjük a RealBox 4K-n, akár csak az összes többi nagyobb testvérén is. Mivel gigabites ethernet-csatlakozása és 802.11ac-s WiFi-kártyája van, valamennyi 4K-s Blu-ray film is akadozás nélkül játszható le hálózaton keresztül is, nem csak helyi tárhelyről (USB és SD-kártya). Tökéletes választás kompromisszum nélküli 4K-s HDR/HDR+ (hálózati) médialejátszónak, de szinte bármilyen androidos alkalmazást is használhatunk rajta. Ha komolyabb programokhoz (pl. játékok) még erősebb hardverre, még jobb grafikai teljesítményre és újabb Android rendszerre lenne szükségünk, akkor a Pro 4K II lehet a jó választás.
Mindössze 101×101 mm alapterületű kompakt készülék Realtek RTD1395 processzorral, 2 GB RAM-mal és 16 GB flash memóriával. A passzív hűtésű fém készülékház akár falra is szerelhető. Mérete ellenére azonban a Realtek 4K napjaink egyik legtöbbet tudó hálózati médialejátszója, amely már a HDR10+ színkódolást is ismeri. Teljes értékű Android 7.1-es operációs rendszer fut rajta – azaz a Google Play áruházból bármit telepíthetünk –, így nem csak médialejátszóként használható, hanem teljes érték mini számítógépként, „tévéokosítóként” is. Ha számunkra a médialejátszó-funkció a fontos, a híres, sok éven át fejlesztett látványos Dune HD grafikus felület olyan egyszerű kezelhetőséget biztosít a (tanítható) infra távirányítóval, mint egy DVD vagy Blu-ray lejátszó – a háttérben működő Androiddal nem is találkozunk.
Az új Realtek processzor új képessége a HDR10+ feldolgozása. A HDR10-zel ellentétben a HDR10+ már dinamikus, azaz akár képkockánként változó metaadatokat tartalmaz. Ezek az adatok meghatározták a HDR10 esetében, hogy az adott filmen belül milyen korlátok között változhat a fényerő, azaz gyakorlatilag milyen színtartomány használható a 10-bites színmélységből. A HDR10+ esetében ezek a korlátok nem a teljes filmre, hanem 1–1 jelenetre, vagy akár csak 1–1 képkockára is vonatkozhatnak, illetve képkockánként változhatnak. Eredmény: az extrém sötét és világos jeleneteket is tartalmazó filmeknél mind a sötét mind a világos jelenetekben több részlet fedezhető fel – már legalább is akkor, ha a lejátszóhoz csatlakoztatott kijelző (TV, vetítő, headset) is HDR10+ kompatibilis.
A RealBox 4K – mint minden Dune HD lejátszó, a 2007-ben megjelent legelső modell óta – valamennyi képfrekvenciát (megkülönböztetve természetesen a 23,976 és 24 Hz-et is) kezeli, automatikusan váltja videókimenetét a filmhez igazítva, sőt, ha külső, professzionális felskálázó elektronikát szeretnénk használni, akár a képfelbontást is a fájlban lévő eredetihez igazítja. Természetesen a 3D-s lejátszás (packed frame és osztott képernyős is) is működik, ahogy az összes hangsáv (az Auro-3D kivételével) digitális továbbküldése is. Blu-ray lemezeket (2D/3D/4K) a RealBox 4K is képes menüvel együtt lejátszani, akárcsak egy asztali BD-lejátszó – csak persze gyorsabban, mivel nem optikai lemezről kell olvasnia. De csatlakoztatható USB optikai meghajtó is, amelyről akár Blu-ray filmek is lejátszhatóak, ha azokon nincs (már) másolásvédelem. Természetesen, a Dune HD kiváló filmes jukebox alkalmazása, a My Collection itt is megtalálható, mára ez már minden aktuális Dune „alapfelszerelése”.
A RealBox 4K azon kevés TV-re csatlakoztatható androidos box egyike, amely rendelkezik megfelelő licenccel és biztonsági szinttel (Widevine DRM L3/L1) ahhoz, hogy a YouTube és akár Netflix is engedélyezze rajta a lejátszást 4K felbontással is, nem csak fullHD-ban. A készülék megjelenésekor (2020 nyarán) a Netflix HD/fullHD/4K felbontásban nem támogatott, de a 4K-s YouTube videók közül akár a HDR színrendszert tartalmazók is lejátszhatóak.
A csatlakoztatott háttértárak fájlrendszere szinte bármi lehet, a készülék írja/olvassa a FAT/FAT32, EXT2/EXT3/EXT4, NTFS, exFAT, és BTRFS formátumokat, és olvassa a Mac HFS/HFS+ fájlrendszert. A csatlakoztatott háttértárakat a beépített SMB-szerverén keresztül hálózaton is elérhetjük számítógépünkkel, másik lejátszónkkal.
Csatlakozók a RealBox 4K hátlapján és oldalán:
A készülék mellé egy tanítható infra távvezérlőt kapunk, és természetesen egy HDMI2.0-ás kábelt is találunk a csomagban a két külső wifi-antenna mellett.
A RealBox 4K egyéb fontos paraméterei:
Termék magyar weboldala: link...
Termék gyártói weboldala: link...
Dune Control mobil app iOS-re: link...
Dune Control Androidra: link...
Kapcsolódó/ajánlott termékek a webshopban:
» Audioengine D3 – digitál-analóg átalakító (DAC)
» Dune HD Pro 4K Plus II – 3D wifi/ethernet/USB/HDD Android számítógép
» Dune HD Pro 4K II – 3D wifi/ethernet/USB/HDD Android számítógép
» Dune HD BT AirMouse Remote – Bluetooth-os légegér
» Dune HD Infra remote with backlight – normál méretű gyári távvezérlő
Az alábbi tesztek, hírek ill. tudástár cikkek jelentek meg ezzel a készülékkel vagy márkával kapcsolatban:
Hírek:
» Jelentős árcsökkenés! [2020-09-29]
» Egy kis ízelítőt kaptunk az új Dune HD lejátszókból [2020-08-06]