A Dune HD első 4K-s lejátszója, amely számos egyéb téren is első, illetve különleges. Az első Dune HD, amely a Sigma Designs VXP-képjavítási technológiáját alkalmazza, amely a Popcorn Hour készülékeiben már 2012 óta bizonyítja, hogy valódi csodát képes tenni a képminőség terén. Az első médialejátszó, amely 802.11ac sebességű – ráadásul belső – wifi-vel érkezik, így még 4K-s filmek is lejátszhatóak vezeték nélküli kapcsolaton keresztül is. Az első 3D-s médialejátszó, amely a Blu-ray fájlokat teljes menüvel együtt képes lejátszani, miközben még sincs benne CINAVIA-védelem. Hoppá!
A Solo 4K-val visszatért a hivatalos YouTube is, de gyári torrentkliens (jelenleg) nincs benne.
Megjelenésekor, 2016 áprilisában a Solo 4K-ban mutatkozik be a világon elsőként a Sigma Designs legújabb VXP-s és 4K-s médiaprocesszora, az SMP8758 (késése miatt várhatóan csak a második lesz a Popcorn Hour A-500 Pro). Ez a CPU az előző – pl. a Popcorn Hour VTEN-ben működő – SMP8756/8757-es sorozatnál akár kétszer gyorsabb is lehet, mivel már két magja van, bár továbbra is 1,2 GHz-es az órajele. A lejátszó 1 GB RAM-ot és szokatlanul nagy, 4 GB flash ROM-ot használ. Utóbbi főleg az Android operációs rendszer számára fontos, mivel a Solo 4K akár teljes értékű Androidos asztali számítógépként is használható: bootoláskor választható, hogy a Dune HD lejátszók megszokott – Linux alapú – kezelőfelülete vagy az Android induljon el.
A képminőség terén főleg a VXP technológiának köszönhető az előrelépés a korábbi Dune HD modellekhez képest, de fontos megjegyezni, hogy a Solo 4K az első lejátszója a gyártónak, amely már 4K-s képfeldolgozásra és megjelenítésre is képes. 4K-s filmek akár H.264, akár H.265 kódolás mellett is lejátszhatóak, de a HDMI 1.4b (és még nem HDMI 2.0) videókimenet miatt csak max. 30 fps képsebességig. Bár a VXP képjavítás kiválóan skáláz fel minden kisebb felbontású videós tartalmat akár 4K-ra is, a Solo 4K lehetőséget biztosít arra, hogy külső felskálázó elektronikát használjunk. Beállítható, hogy HDMI-kimenetének nem csak a képfrekvenciája, de akár a felbontása is igazodjon az éppen játszott tartalmakhoz, így pl. DVD-k esetében pl. 720×576 pixeles, Blu-ray-eknél 1920×1080-as felbontású jelet küld tovább akkor is, ha egyébként 4K-s a beállított alapértelmezett videókimenet. Így a felskálázást a 4K-s TV-hez vagy vetítőhöz végezhetjük a megjelenítők belső elektronikájával, vagy külső videóprocesszorokkal is – ha azok jobb eredményt hoznak, mint a VXP tenné. H.265-ös kódolás mellett akár a 10-bites színmélységű tartalmak is lejátszhatóak.
A gyártó azokra is gondolt, akik még (vagy néha) nem digitális TV-re csatlakoztatnák a Solo 4K-t, így kompozit videókimenettel is felszereték azt. Egy speciális 3,5 mm-es jack-csatlakozón keresztül, a mellékelt RCA-kábellel sztereó analóg hangot és analóg kompozit videójelet is biztosít a készülék. A digitális koax hangkimenet is ezen kábel egy RCA-csatlakozóján jelenhet meg, ha a beállításoknál átváltunk analóg hang helyett a koax-ra – ahogy ez már pl. a régebbi TV-101-nél is működött. Ezen a kimeneten akár 24-bites, 192 kHz-es hangok is továbbíthatóak. Optikai digitális kimenet nincs a Solo 4K-n, így a koax mellett csak a HDMI-n való továbbküldés lehetősége adott, ha az erősítőnkre szeretnénk bízni a hangfeldolgozást. Továbbküldeni HDMI-n természetesen minden ismert SD (16-bites) és HD (24-bites) hangformátumot lehet (beleértve a Dolby Atmos-t is), lekeverni azonban (tehát pl. TV-re sztereó analóg formátumban továbbítani) HD-s formátumot nem tud (bár DTS-HD esetében a 16-bites mag természetesen feldolgozható), de a Dolby Digital és DTS hangsávokat dekódolja.
A Solo 4K talán legkülönlegesebb tulajdonsága a 2D-s és 3D-s Blu-ray fájlok (BDMV mappa vagy ISO formátum) menüvel együtt történő lejátszása, amire a Blu-ray licencekbe 4 évvel ezelőtt kötelezően bekerült CINAVIA másolásvédelem óta nem volt példa. A médialejátszókra specializálódott gyártók inkább nem kérték meg a licenct a készülékeikre (így csak úgynevezett „lite” menüket használhattunk azokon, és nem indultak el a gyári optikai lemezek), csak hogy ne legyen gond a védett lemezekről rippelt médiafájlok lejátszásával. Az asztali Blu-ray lejátszókra fókuszáló gyártók viszont kénytelenek voltak lemondani arról, hogy a CINAVIA vízjelet tartalmazó fájlokat élvezhessük a készülékeiken. Ha viszont nem érdekes számunkra a lemez menüje, sőt, a gyakran kötelező filmajánlók helyett inkább mielőbb a filmet szeretnénk látni, akkor választható a Blu-ray lite menü is.
Bár még a 3D-s Blu-ray filmekhez sem szükséges a gigabites hálózat, a 4K-hoz már elengedhetetlen. Így a Solo 4K gigabites sebességre is képes ethernet-csatlakozóval rendelkezik, de emellett a beépített, két külső antennával ellátott wifi-kártyája 802.11b/g/n/ac szabványok szerinti, így egy ac-s routert (pl. Synology RT1900ac) használva 4K-s filmek akár wifi-kapcsolaton keresztül is lejátszhatóak.
Bár a Dune HD már évek óta foglalkozik a médialejátszó, mint az okos otthon vezérlőközpontja kérdéssel, a Solo 4K az első modell, amelybe be van építve egy Z-Wave modul (ZM5304) és antenna is, így majd csak a szoftveren múlik, mit tud kezdeni a lakás Z-Wave protokollt használó kapcsolóival, konnektorjaival és egyéb távvezérelhető eszközünkkel. A szoftver pedig már ingyenesen elérhető a Dune Store-ból!
A Solo 4K alján egy 2,5"-es SATA HDD/SSD fogadására alkalmas lemezfiók található, ide tetszőleges kapacitású, de max. 7 mm magas meghajtót telepíthetünk, ha belső tárhelyre is szükségünk lenne a médiafájlok helyi tárolásához.
A Dune HD Solo 4K csomag tartalma:
Termék magyar weboldala: link...
A Solo 4K angol weboldala: link...
Magyar nyelvű használati útmutató: link...
Hivatalos bejelentés a Sigma Designs oldalán a Solo 4K-ról: link...
Az alábbi tesztek, hírek ill. tudástár cikkek jelentek meg ezzel a készülékkel vagy márkával kapcsolatban:
Hírek:
» Dune HD Solo 4K ajándék SSD-vel! [2018-12-08]
» Új Dune HD lejátszók a házimozira fókuszálóknak [2017-08-29]
» Ingyenes teljes menüs Blu-ray lejátszás és jukebox a Solo Lite-on! [2017-08-14]
» Rendelhető a Dune HD Solo 4K [2016-03-08]
» Új Dune HD 4K-s lejátszó heteken belül [2016-01-26]
Tesztek:
» Távvezérlés.hu : Médialejátszó mint okosotthon központ - Dune HD [2016-11-15]
» Geeks.hu: Dune HD Solo 4K médialejátszó teszt [2016-09-28]
Tudástár cikkek:
» Milyen médialejátszót, zenelejátszót vegyek a NAS mellé? [2018-02-01]
Miután megtekintesz termék adatlapokat, az utolsó 4 megnézett termék listája jelenik majd meg itt.
Ehhez engedélyezned kell a sütiket.