Kosár: még üres a kosarad
Főoldal » Hírek » Y-cam összehasonlítás

Y-cam összehasonlítás

2013. június 3.  18:52
|

Most, hogy mindhárom felbontású Y-cam Cube kamera kapható, úgy éreztük, már csak egy összehasonlítással vagyunk adósak. Érdemes megmutatni, milyen változást hoztak az új modellek a korábbi BlackKnight és White típusokhoz képest – elsősorban a képminőség terén. E mellett – főleg vásárlás előtt – azt is érdemes végig gondolni, hogy mikor, milyen feladathoz leszünk kénytelenek drágább, HD/fullHD felbontású modellt választani, és mikor lenne ez felesleges kiadás egy 640×480 pixelt tudóhoz képest...

 

Egy Y-cam Black S-t (képe megegyezik az összes Black/Knight, Black S/Knight S és Black SD/Knight SD típus képével), egy Cube Black-et, egy Cube 720p Black-et és egy Cube 1080p Black-et helyeztünk el budapesti bemutatótermünk kb. azonos helyére, és felhúzott, valamint leengedett redőnyök mellett nappali és éjjeli képeket készítettünk. Az alábbi fotókra kattintva eredeti méretben is összehasonlíthatóak a felvételek, melyeken semmiféle manipulációt nem végeztünk utólag, és a kamera élő képét mutató webböngésző lapról mentettük őket. A videó stream MPEG4 volt, közepes képminőséggel.

 

Y-cam Black/Knight. 640×480 pixel, 53,4º vízszintes és 40° függőleges látószög. f=2,5 mm

 

Y-cam Cube. Hardveres infra szűrő, 640×480 pixel, 60º vízszintes és 45° függőleges látószög. f=3,6 mm


A korábbi Black/Knight modellek és az új alap Cube kamerák felbontása egyforma, de kicsit nőtt a látószög. (A fenti képen azonban nem igen érezhető, hogy nagyobb területet látnánk a szobából, bár a nem teljesen pontos iránybeállítás miatt nehéz összehasonlítani a két képet.)

A legnagyobb különbséget azonban a Cube-okon már megtalálható infra szűrő eredményezi. Mivel éjjel a kamerák infra LED-ekkel világítanak, így ilyenkor nem szabad kiszűrni a fény infra tartományát, hiszen gyakorlatilag a sötétben csak ez létezik. Nappal viszont ha nem szűrjük ki az fény spektrumából az infra tartományba eső részt, akkor ez a kamerák képérzékelőjén elszíneződést fog okozni a nappali fényviszonyok mellett. Ezért lett pl. az infra szűrőt nem tartalmazó korábbi Y-cam kamerán lila színű az egyébként zöld függöny. Az elváltozott színek általában nem okoznak problémát, de ha pl. egy betörőt csak a ruházatának színe alapján lehetne jól beazonosítani, akkor már gondban lehetünk. A megoldás a hardveres infra szűrő, amely az kamera infra LED-jeinek felkapcsolásával párhuzamosan kikapcsol, nappal viszont folyamatosan működik. Természetesen ez az elektronika újabb költséget jelent, így a gyártók nem tudják beépíteni az olcsóbb modellekbe. Az Y-cam Cube-ok azonban már tartalmazzák az infra szűrőt, így nappal színhelyes képet biztosítanak.

A két fenti SD (640×480) felbontású Y-cam kamera nappali képeit összehasonlítva nem csak a színhelyesség, de a részletesség is láthatóan jobb a Cube javára. Egyforma tömörítési arány mellett – lehet persze, hogy a szűrt színeknek köszönhetően – a Cube-ok sokkal több részletet mutatnak. Ez jól látható pl. a zöld sötétítő, vagy a fényáteresztő függönyöket nézve, de a hozzánk közelebb lévő zöld fotel is jóval több árnyalatot mutat a második képen, mint az elmosódottabb felsőn – nem is beszélve a szőnyegről.

Nézzük a két éjszakai képet! Itt színekről ugye nem beszélhetünk, de a kontrasztosság, élesség látványosan jobb az új Cube felvételén. Bár elődeikhez képest kettővel kevesebb infra LED (30 helyett 28 darab) jutott a Cube-okra, úgy tűnik ezek mégis több fényt bocsájtanak ki, de legalább is jóval több árnyalatot, részletet képesek már elkülöníteni, ami kifejezetten hasznos, ha pl. teljes sötétségben kell egy arcot, tárgyat felismerni.

Összességében elmondható, hogy a Cube-ok képminősége mind a nappali, mind az éjszakai felvételeken jelentősen jobb, mint a korábbi Black/Knight kameráké. Eközben áramfogyasztásuk változatlan maradt, méretük számottevően csökkent (85×85 mm-ről 65×65 mm-re), illetve a korábban felül kiálló antenna is eltűnt, mivel a Cube-oknál már belső wifi-antennát használnak. További előnye a Cube-oknak, hogy mindegyik elő van készítve a Power-Over-Ethernet működési módra, csak egy megfizethető árú POE adapterkábelt kell hozzájuk venni. A régebbi Black/Knight modellek közül csak a Black SD-ből létezett POE-s változat, így ha nem ilyet vásároltunk, utólag már nem volt megoldható, hogy a hálózati kábelen keresztül biztosítsuk számára a tápellátást egy POE-képes switch-csel.


Y-cam Cube 720p. Hardveres infra szűrő, 1280×720 pixel, 62º vízszintes és 34° függőleges látószög. f=3,6 mm

 

A 720p-s Cube modellek már nem 4:3, hanem 16:9 képarányú, ráadásul HD képet adnak. A nagyobb felbontásra akkor lehet szükségünk, ha nagyobb távolságból is szeretnénk részleteket látni. A fenti képeinken látható szoba megfigyeléséhez még feleslegesnek tartjuk HD felbontást. Persze, sokkal részletesebbek már pl. a virág levelei, vagy jobban kivehetőek a szőnyeg mintái, de ha arról van szó, hogy egy betörést kell rögzíteni, vélhetően nem kapunk több nyomot jelen esetben a 720-as Cube-tól, mint SD felbontású testvérétől. Ha azonban 5 méternél nagyobb távolságban is történhetnének fontos események, akkor a részletek jelentősen jobb nagyíthatóságából már profitálhatnánk. Nem szabad azonban azt sem elfelejteni, hogy a 720p-s Cube pontosan háromszor több képpontot rögzít, mint SD-s változata, azaz közel 3-szor nagyobb hely (HDD, SD-kártya) szükséges a felvételek tárolásához, illetve ha interneten keresztül továbbítjuk/rögzítjük a képet, akkor ennyivel nagyobb sávszélességet is igényel a folyamatos adatátvitel! Vehetünk tehát 720-as kamerát pl. a nyaralónk megfigyeléséhez, de ha az otthoni NAS-unkkal rögzítenénk, akkor nem biztos, hogy a hétvégi ház internetkapcsolata már elég gyors ehhez. Megoldás lehet persze a kamerába helyezett SD-kártyára történő, mozgásra induló felvétel, de csak akkor, ha a kamerát lopásbiztos helyre tudjuk szerelni, ami azonban ritkán valósítható meg.

Az éjszakai kép az Y-cam Cube 720p esetében – jelenleg – sokkal kevésbe szép, mint az SD-felbontású változatnál. A nagyobb felbontás inkább csak zajként jelentkezik a képen, lehet, hogy a 3-szor több képponthoz már kevés a LED-ek által kibocsájtott fény? De az is elképzelhető, hogy szoftveresen még javítható lesz mindez a kamera firmware-jében, erről megkérdezzük majd a gyártót.


Y-cam Cube 1080p. Hardveres infra szűrő, 1920×1080 pixel, 100º vízszintes és 53° függőleges látószög. f=3,6 mm

 

Ha összehasonlítjuk a fenti 1080p és 720p képeket, első ránézésre azt állapíthatjuk meg, hogy nem több részletet látunk a nagyobb felbontás miatt (hiszen a tárgyak mérete közel egyforma a két fotón), hanem a szobából látszik nagyobb terület. Ez a 100/53°-os igen széles látószög miatt van. Így a több képpontból álló képérzékelő chipre az objektív nagyobb képet vetít. Itt tehát nem abban segít a fullHD felbontás, hogy távolabb lássunk élesebben a kamerával, mint ahogy azt 720p-s típussal megtehetnénk, hanem az adott helyiségből több tárgy, ajtó, ablak, stb. látszik majd a képen. Így egy kamerával is megoldható esetleg az összes fontos terület megfigyelése, amit keskenyebb látószög esetén mondjuk csak 2 kamerával lehetett volna megoldani.

Mivel az összes jelenlegi Y-cam Cube kamera beltérre készült, így elsősorban nem az volt a cél, hogy pl. 20 méteres mélységen túl használható képet adjon az 1080p-s modell (hiszen ekkora helyiségek max. csarnokokban vannak), hanem inkább az átlagos szobák, irodák esetében lehessen minél nagyobb területet belátni velük.

A korábbi Y-cam beltéri kamerák közül még kapható a Black S és a White S (47 600 Ft mindekettő), valamint a speciális (nagylátószögű, de infra LED-eket nem tartalmazó) EyeBall. Akinek szüksége van a színhelyes nappali képre az éjjellátás képessége mellett, azoknak az új Cube-okat tudjuk ajánlani (55 600 Ft-tól), melyek már valamennyien tartalmaznak SD-kártyaolvasót, így belső tárhelyre is tudnak rögzíteni. A Synology NAS-ok videómegfigyelő rendszere az Y-cam kameráit évek óta folyamatosan támogatja, így a Black/Knight modellek már régóta használhatóak. A Cube-ok közül a múlt héten megjelent Synology frissítés óta csatlakoztathatjuk az SD-felbontású Cube Black és Cube White kamerákat, június folyamán pedig már a 720p-s és 1080p-s Cube-okat is kezelni fogja a Synology Surveillance Station alkalmazás. Újdonság, hogy az Asustore NAS-ok is megkapták/megkapják az Y-cam kamerák támogatását, így ezekkel is használhatóak lesznek az angol gyártók kamerái.

Kültérre továbbra is az Y-cam Bullet családot használhatjuk, melyből szintén választhatunk SD, 720p HD és 1080p fullHD felbontást tudó modelleket. A Black S és Knight S mellé (illetve a korábbi Black/Knight típusokhoz) folyamatosan kapható a kültéri használhatóságot biztosító Shell Black és Shell White ház – ha pl. „utcára” kerülne egy régebb óta meglévő Y-cam kameránk egy újonnan vásárolt Cube miatt :)

Aktuális Y-cam-kínálatunk a webshopban: link...


Címkék:   Y-cam   IP-kamera   Cube   HD   FullHD   infra   videómegfigyelés   biztonság  

Hozzászólások Új hozzászólás írásához be kell jelentkezned. Ha még nem regisztráltál, itt tedd meg!

.. total-email-bookaszpem.istvan@stardust.hu