Popbox – Ízelítő a 2010-re várható Syabas-fejlesztésekből
A január 7-én kezdődő, mára a világ legnagyobb szórakoztatóelektronikai kiállításává vált Las Vegas-i CES alkalmával debütál a Popcorn Hour termékcsalád Popbox névre keresztelt lejátszója. A jelenleg csak az amerikai piacra szánt készülék 129 dolláros árával és igen „pofás” kezelőfelületével márciustól próbál újabb rajongókat szerezni a márkának. A kiszivárgot hírek és a gyártói fórumon folyó találgatások alapján megpróbáljuk megjósolni, mire számíthatunk mi, európaiak – leendő és régebbi Popcorn-tulajdonosok. Ami az új készülék adatai alapján rögtön látszik: megnő az online tartalmak szerepe...
A Popbox a Popcorn Hour C-200-asból ismerős SigmaDesigns SMP8643-as chipre épül (hasonlóan 512 MB RAM-mal), így mindennel fel van ruházva, ami a tökéletes médialejátszáshoz szükséges. Belső merevlemezt nem tartalmazhat (viszont így teljesen hangtalan és ventillátor nélküli maradhat), de két USB2-es, egy 10/100-as ethernet és egy SD-kártyaolvasó portján keresztül külső meghajtókról, memóriakártyáról és hálózatról is képes lejátszani. Mint médialejátszó, a Blu-ray tartalmakon kívül (az árából is látszik, hogy ennek liszenszét nem tartalmazza) gyakorlatilag minden formátummal boldogul majd a Popbox is, amit az eddig megismert Popcorn Hour készülékek képesek voltak/lesznek feldolgozni. A HDMI-kimenet 1.3-as, tehát a nagyfelbontású, és akár 7.1 csatornás hangsávok is megszólalhatnak. Analóg videó csatlakozókból csak a komponens található meg a hátlapon, jelezve, hogy elsősorban HD-tartalmakhoz készült ez az eszköz is. Sztereó analóg és koax digitális hangkimeneteket fértek még el a 20,3 × 3,1 × 15,2 cm-es Popbox-on. Az infra távvezérlő ígéretesen formás és egyszerű a képek alapján.
Az eddigi modellekkel a Syabas már bizonyította, hogy képes egy, gyakorlatilag minden elterjedt fájlformátummal kompatibilis lejátszót készíteni, és egyedülálló módon számos online szolgáltatás elérését is megkapjuk extraként.
Szakítva a korábbi Popcorn-okon használt HTML-alapú menürendszerrel, a Popbox már igen látványos, FLASH-es kezelőfelületet kapott, így nem lesz szükség különböző házi jukebox programok telepítésére, ha például a lemezborító grafikákat szeretné látni a felhasználó zenék, vagy filmek böngészése közben (lásd a lentebbi képeket). Ahogy a fenti képernyőfotóról is sejthető, a Popbox esetében még hangsúlyosabb az internetes tartalmak elérése, amelyek közül minden bizonnyal a Netflix-től vár legtöbbet a gyártó.
A Netflix gyakorlatilag egy DVD-kölcsönző, amely 24 órán belül házhoz szállítja a kiválasztott filmeket, és a napi 2,2 millió postázott lemezzel az USA legnagyobb online kölcsönzője. Hogy ne kelljen azonban 1 napot sem várni a kiválasztott filmre, az azonnal elérhető az interneten keresztül számítógéppel, vagy valamilyen „Netflix-kész” lejátszóval (pl. XBOX360, Sony PlayStation 3, Sony, Samsung, LG hálózatos tévé és Blu-ray lejátszó). Ezen készülékek sorába áll be most a mindössze max. 15 wattot fogyasztó Popbox, amelyen viszont ez a szolgáltatás csak egy a számtalan közül.
Az online tévék, rádiók, képadatbázisok, stb. szolgáltatások mellett gyakorlatilag bármilyen alkalmazás fejleszthető a Popbox-ra is. A legutóbbi Popcorn Hour C-200 firmware-frissítés után megjelent appcenter menüpont alatt (itt „popapp center”) láthatjuk majd a folyamatosan bővülő programlistát, amelyek futtathatóak a készülékünkön.
Bár a Popbox a fenti formájában csak Észak-Amerika területén kerül forgalomba – és ott is csak március után –, várható, hogy valamilyen hasonló, olcsóbb árfekvéső, és esetleg az Európában kedvelt és elérhető online szolgáltatásokhoz igazított változatban felénk is megjelenik egy hasonló modell, ami a nemrég megszűnt A-110-es után maradt űrt hivatott majd betölteni. Erről azonban a gyártó még a partnereinek sem ad semmilyen információt, így jelenleg biztosat nem tudunk. Reméljük, miután a Syabas tesztelte az amerikai piacot a Popbox-szal – és kiforrott annak szoftvere –, valamilyen formában hozzánk is megérkezik egy hasonlóan jól használható olcsó, de minőségi (SigmaDesings-alapú) eszköz.
A fenti képek alapján azt hiszem, nem vitás, hogy sokkal látványosabb és izgalmasabb a Popbox grafikus felülete, mint a korábbi Popcorn modelleken, vagy az aktuális csúcsmodellen, a C-200-on használt HTML-megoldás. Bár már az A-100/A-110/B-110 széria is sokkal látványosabbá tehető egy egyedi grafikai téma telepítésével, egy erősebb processzorra van szükség a fenti szinvonal eléréséhez. Mivel a C-200 és a Popbox egyforma processzort használ, így egyértelmű, hogy semmi akadálya nincs egy hasonló színvonalú grafikus felület megvalósításának a C-200-on. Ahogy kiderült a Syabas vezető fejlesztőmérnökének egyik megjegyzéséből, már nem is kell sokat várnunk, és a Popcorn Hour C-200 tulajok is egy hasonló, a készülék képességeihez méltó felületen keresztül vezérelhetik majd a kedvenc eszközüket! Rohamosan bővül az appcenter programkínálata a csúcsmodellen is, amelyre valószínűleg – a Popbox fejlesztésével párhuzamosan – a következő 2–3 hónap során minden praktikus alkalmazás szintén felkerül majd.