Kosár: még üres a kosarad
Főoldal » Hírek » Ezt is megéltük: 5 és 6 TB-os HDD

Ezt is megéltük: 5 és 6 TB-os HDD

2014. július 31.  23:38
|

Szinte majdnem pont 2 évvel ezelőtt adtunk hírt a Western Digital kifejezetten NAS-okhoz készített WD Red merevlemezeiről. Nem sokkal később a másik HDD-gyártó, a Seagate is felismerte, mekkora lehetőség rejlik a RAID-es környezethez optimalizált winchesterekben, hiszen rohamosan növekszik az igény irántuk. A WD Red család debütálásakor 1, 2 és 3 TB-os modellek közül választhattunk, majd érkezett 4 TB-os is. Mostantól tovább számolhatunk: 5 és 6!

Hogy miért érdemes másféle merevlemezt gyártani egy NAS-hoz, mint egy asztali géphez, azt a WD Red-családjának megjelenésekor már leírtuk. Azóta viszont nem csak a hálózati háttértárak, de pl. a médialejátszók vásárlói is megkedvelték az új termékcsaládot, hiszen csak minimálisan drágábbak a Red lemezek, mint a Green sorozat azonos kapacitású lemezei, viszont jóval kevesebb energiát fogyasztanak, strapabíróbbak, gyorsabbak, és még 1 évvel több garanciát is vállal rájuk a Western Digital.

Régóta bíztunk benne, hogy mielőbb eljön az az idő, amikor megfizethető áron nem csak 2–3 TB-os, de akár 5–10 TB kapacitású lemezeket is vásárolhatunk, így egy kétfiókos NAS-ban is igen komoly tárhelyünk lehet. Ha 10-ig még nem is értünk el, ma felkerült a webshopunkba az 5 TB-os WD50EFRX (jelenleg 64 990 Ft-os áron), és napjaink legnagyobb 3,5"-es HDD-je, a 6 TB-os WD60EFRX (79 990 Ft) is!

 

 

Nem véletlen, hogy legelőször a Red-családban jelent meg a 6 TB-os lemez, hiszen alapvetően nem egy asztali gépben, hanem sokkal inkább egy médiatárhelyként NAS-ban van szükség minél több tárhelyre. Ennek ékes bizonyítéka, hogy az 1 TB-os WD10EFRX nálunk már csak a nem forgalmazott termékek között található meg, mivel napjainkban gyakorlatilag már nincs igény ilyen „kicsi” kapacitású lemezre a NAS-tulajdonosok körében.

A WD mostantól – a továbbfejlesztett, immár NASware 3.0-nak nevezett hardver+szoftver technológiájának köszönhetően – a Red családot 1–8 fiókos NAS-okhoz javasolja, míg a 8–16 lemezt használó nagyobb NAS-okhoz bejelentették a Red Pro modelleket (jelenleg 2, 3 és 4 TB-os kapacitással, fix 7200-as fordulatszámmal). Utóbbiakról még nem tudjuk, hogy idehaza mikortól és mennyiért lesz kapható, így később írunk részletesen róluk. Továbbra is a WD kínálatában marad a legnagyobb NAS-ok, szerverek ideális lemeze, a fekete-kék címkés WD Re, amely családból nálunk jelenleg a 4 TB-os WD4000F9YZ kapható.

Bár az árak nálunk is folyamatosan változnak – a mai forintzuhanás miatt pedig várhatóan pár napon belül lényegesen :( –, érdemes talán összehasonlítani a WD Red kínálatunk különböző kapacitású modelljeinél az 1 TB-ra eső költséget:

  • WD Red 2 TB: 12 995 Ft
  • WD Red 3 TB: 10 997 Ft
  • WD Red 4 TB: 11 998 Ft
  • WD Red 5 TB: 12 998 Ft
  • WD Red 6 TB: 13 332 Ft

A fentiek alapján kb. ilyesmi megállapításokra juthatunk:

  1. Magasan a legjobb ár/kapacitás aránnyal a 3 TB-os lemez rendelkezik jelenleg.
  2. Ha 3 TB szabad hellyel még évekig bizonyosan elleszünk, akkor egy kétlemez NAS és két darab WD Red 3 TB ideális konfiguráció a számunkra.
  3. 2 TB-os lemezeket már csak akkor vegyünk, ha kb. örökre elégnek tűnik a 2 TB szabad hely, és 1 vagy 2-fiókos csak a NAS!
  4. Egy 4-fiókos NAS-t 3 TB-os lemezekkel telepakolva RAID5 mellett 9 TB szabad, biztonságos tárhelyünk lesz. Ennek ára 131 960 Ft. Ha 3 darab 6 TB-os lemezt veszünk inkább, akkor 10 TB szabad, biztonságos kapacitással gazdálkodhatunk. Igaz, hogy többet, 194 970 Ft-ot fizetünk most, de 11%-kal több tárhelyünk lesz, 25%-kal kevesebbet fognak a lemezek fogyasztani (4 helyett csak 3 kell), 25%-kal csökken a meghibásodás esélye (4 helyett csak 3 lemez romolhat el), és marad még egy fiók a NAS-ban a későbbi, további bővítéshez! Nem mellesleg, ha később el akarjuk adni a használt lemezeinket, az 5 TB-os diszkek bizonyosan kelendőbbek és értéktartóbbak lesznek, mint a 3 TB-osak.
  5. Ha jelen pillanatban például kb. 6 TB biztonságos tárhelyre van csak szükségünk, azt 3×3 TB lemezzel 98 970 Ft-ért vagy 2×6 TB-tal 159 980 Ft-ért is megtehetjük. Nem kétséges, hogy melyik konfiguráció a jóval olcsóbb. Ha azonban biztosak vagyunk benne, hogy 1–2 éven belül már a 9 TB is kevés lesz nekünk, akkor nem kétséges, hogy mégis jobb döntés mot a drágább, de „jövőállóbb” megoldást választani, főleg annak tudatában, hogy 1–2 év alatt egy adott kapacitású lemez ára jelentősen csökken (legalább is normális gazdasági helyzet és valuta mellett), így később olcsóbban, és jóval nagyobb kapacitást érhetünk el.

A lényeg, hogy ha NAS-t vásárolnánk, vagy azt lemezekkel bővítenénk, ne csak a jelenlegi lemezárakat és kapacitásokat vegyük figyelembe, de gondojunk arra is, hogy milyen ütemben fog nőni a jövőben a tárhelyigényünk! Ne felejtsük el, hogy a nagyobb lemezek esetleg drágábbak most, de belőlük kevesebbet használva megtakarítunk a fogyasztásukon, kisebb lesz a zajuk és a meghibásodás lehetősége, de még akár az is lehet, hogy pár év múlva, amikor szükségünk lenne mondjuk egy 2–3 TB-os lemezre a bővítéshez, már nem is lesz kapható ilyen „kicsi” HDD! Mindig csak annyi lemez vegyünk egyszerre, amely az aktuális tárhelyigényünket fedezi! Semmi értelme azért most kiadni pénzt (ami ráadásul vélhetően kisebb összeg lesz később egy ugyanilyen lemezt vásárolva), hogy több TB szabad helyünk üresen „pörögjön” és fogyassza az áramot. Egy Synology NAS bármikor tovább bővíthető néhány perc vagy óra alatt, csak akkor vegyük meg a következő lemezt, ha tényleg használnánk is az általa hozott plusz tárhelyet! A Synology 2010-től gyártott modelljei elméletileg gond nélkül kezelik akár a 6 TB-os lemezeket is, de érdemes azt is ellenőrizni, hogy az adott NAS processzora max. mekkora méretű fájlrendszert tud kezelni. Egy DS414j esetében ez a határ 16 TB, míg egy Intel Atom-os DS412+ 108 TB-ig is elboldogul. Így, míg a legerősebb 4-lemezesnél akár 4 darab 36 TB-os lemezt is használhatnánk (ha lenne már ekkora), hiszen pont 3×36=108 TB lenne a szabad kötetméret, addig a DS414j-be 4 darab 6 TB-os lemezt RAID5-be formázva 3×6=18 TB-os lenne a kötetünk szabad kapacitása, amit a processzor már nem tud megcímezni. Ebbe a NAS-ba tehát vagy max. 5 TB-os lemezeket használjunk, vagy egynél több kötetet kell létrehoznunk – ami egyébként nem okoz komoly kényelmetlenséget.

 

WD Red 5 TB (WD50EFRX): link...
WD Red 6 TB (WD60EFRX): link...
A WD Red termékcsalád angol nyelvű oldala: link...
Aktuális WD merevlemez-kínálatunk a webshopban: link...
Seagate lemezeink: link...


Címkék:   WD   WD Red   merevlemez   HDD   EFRX   NASware   5 TB   6 TB  

Hozzászólások Új hozzászólás írásához be kell jelentkezned. Ha még nem regisztráltál, itt tedd meg!

Sziasztok!

Mi hír az új merevlemezek unrecoverable read error (URE) értékéről? Jogos aggodalom az ekkora lemezek RAID5 tömb helyreállításánál fellépő esetleges olvasási hiba? Ha igen, van erre valami Synology belső megoldás? Nektek mi a tapasztalatotok?

Lásd kapcsolódó cikk a RAID5 vs. alacsony URE kérdéskörről:
link...
culinaris |
.. total-email-bookaszpem.istvan@stardust.hu