Morumby írta:Technikai informàciòkra lenne szŭksègem mèdia lejàtszò vàsàrlàs miatt...
Köszönjük a kérdést! Optikai digitális kimenet szinte minden Dune HD lejátszónkon található. Ez a csatlakozó max. 5.1 csatornát, SD (16-bites) felbontásban tud továbbítani, sztereó PCM hangnál pedig 24-bitet, max. 192 kHz-cel. Nem csak a Dune lejátszóknál, hanem mindenhol, ezek az optkai port korlátjai. A HD-s hangformátumok (Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS-HD) 24-bitesek, így ezek nem továbbíthatóak optikán. A TrueHD-t leszámítva azonban ezen hangsávoknak van egy 16-bites magja, ami egy Dolby Digital illetve DTS formátumú, akár 5.1-es is. Ezek fognak optikán megszólalni egy házimozi-erősítőre kötve.
Egy kivétel még van, az pedig a Google Android TV operációs rendszere (ez fut a
BOXY,
Homatics és
Premier 4K lejátszóinkon). Android TV alatt csak akkor jelenik meg a DTS és Dolby formátum továbbküldve, ha a TV képes ezeket dekódolni. Tehát a HDMI-kézfogás során a lejátszó megkapja a TV-től, hogy milyen képformátumokat és hangformátumokat kezel. Ha nincs ezek között a DTS és a Dolby Digital (pár éve azért már a legtöbb TV ezeket képes dekóldolnI), akkor nem engedélyezi ezeket optikán sem és HDMI-n sem.
Az Atmos az Dolby Digital Plus-ba vagy Dolby TrueHD-ba van kódolva. Előbbiből a sima Dolby Digital mag tehát optikán is szólhat, utóbbiból semmi.
Ha valóban nincs szükséged a Netflix és egyéb szolgáltatáshoz kötelező Android TV rendszerre, akkor a Realtek processzoros Dune HD lejátszóinkat ajánlom, mint kompromisszummentes médialejátszókat házimozihoz. A
Real Vision 4K Plus-tól kezdve mindegyik ilyen. Ezek képminőségben is más kategória, mint a pár tízezer forintos modellek.
Ha az olcsóbbak jöhetnek csak számításba, akkor a
Magic 4K Plus a legolcsóbb, optikai kimenettel is rendelkező, nem Android TV-s (hanem Android 9-es) lejátszónk lehet jó választás.
Remélem tudtam segíteni, de ha még maradt kérdésed, tedd fel bátran!
Pár gondolat, ami eszembe jutott még, lehet, másoknak is hasznos lehet:
– Az én Philips TV-m (1–2 éves modell) Android TV operációs rendszert használ, így pl. a SkyShowtime app is fut rajta. Mégis használhatatlan, mert pár másodpercenként megakad egy kicsit. Hiába jelentettem a Philips-nek és a SkyShowtime-nakis hónapokkal ezelőtt, nem oldották meg. Így egy Androidos Dune HD lejátszón használom az említett streamszolgáltatást. Ja, és az ethernet portja csak 10/100 Mbites, ami 4K-hoz már lassú, hiába van lehetőség lejátszó alkalmazást telepíteni rá, meg van alapból is rajta.
– Javasolnák egy
Synology NAS-t, mint letöltőközpontot és médiaszervert, onnan érdemes lejátszani, erről
ITT írtunk részletesen. Egy NAS manapság minden otthonba és irodában szinte kötelező, már csak a biztonságos adattárolás miatt és a rugalmas tárhelybővítés lehetősége kapcsán. De ha mégsem vagy rá készen, akkor a
Dune HD Real Vision 4K Duo akár 2 darab 20 TB-os HDD-t is kezel. De én nem szeretném, ha akár csak egy merevlemez zaját is hallanám egy film halk részei alatt (SSD-nek nincs hangja, de elég tárhelyet sem ad és drága), illetve nem örülnék, hogy a villanymotor zajt visz a lejátszó elektronikájába, rontva a kép- és hangminőséget. Ez USB-s lemeznél is igaz, sajnos, gyakran még hatványozottabban is.
– Megfontolnám egy HDMI-s erősítő beszerzését (akár használtat is) a HD-s hangsávok miatt. Arra érdemes figyelni, hogy a régebbiek 4K-s képet még nem adtak tovább a TV felé. Ha 4K-s tehát a TV-d, akkor egy 4K-képes erősítő kellene, vagy egy olyan lejátszó (a
Dune HD Pro Vision 4K Solo-tól kezdve ilyen mindegyik nálunk), amin van külön HDMI hangkimenet az erősítőnek, és HDMI hang+kép kimenet a TV-nek.