A Denon HEOS zenelejátszó családja nem titkoltan a SONOS készülékek babérjaira tör. Még a termékkínálat is nagyon hasonló, ráadásul itt is fekete és fehér külsővel rendelhető minden lejátszó. A HEOS Link hangszórókkal nem rendelkezik, viszont erősítőre (és akár külön mélynyomóra is) köthető analóg RCA vagy digitális optikai kimenetein keresztül. A második széria (HS2) már beépített Bluetooth-vevővel is rendelkezik, és akár 24-bit/192 kHz-es zenefájlokat is lejátszik.
Ha meglévő erősítőnk nem rendelkezik hálózati zenelejátszási funkciókkal, akkor a HEOS Link HS2 lejátszó segítségével ezen funkciókkal is fel tudjuk ruházni, csak emiatt nem kell lecserélnünk egy kiváló hangzású analóg vagy éppen már digitális erősítőt.
A HEOS Link HS2 ugyan úgy illeszkedik otthoni hálózatunkba, mint bármely más HEOS lejátszó, de belső hangszórókkal vagy erősítővel nem rendelkezik, az általa feldolgozott zenefájlok analóg vagy digitális kimenetein keresztül továbbíthatóak erősítőre, aktív hangfalra – a DENON-tól elvárható kiváló hangminőség mellett. A HEOS 1/3/5/7 lejátszók képességein túl digitális optikai bemenettel is rendelkezik és már belső tápegységet tartalmaz. Sztereó analóg kimenete mellett külön subwoofer RCA-aljzatot is találunk ha mélynyomónkat is csatlakoztatni szeretnénk.
A HEOS Link HS2 több féle módon képes vezérleni az erősítőt, amelyhez csatlakoztattuk hangkimenetén keresztül. A 2010 utáni, LAN-porttal vagy belső wifivel rendelkező DENON erősítők hálózaton keresztül is vezérelhetők, ha a HEOS Link-kel egy belső számítógép-hálózaton működnek, a HEOS távvezérlő App-ben kiválaszthatjuk a vezérlésüket. Ekkor a HEOS Link-kel szinkronban kapcsol be illetve ki az erősítő is, illetve vált át a megfelelő hangbemenetre. Ha az erősítő nincs hálózatba kötve (de 2010 utáni DENON), további két módon köthetjük vezérlését a HEOS Link-hez:
Ha nem DENON márkájú erősítőnk van, de található rajta trigger bemenet, akkor a mellékelt IR Direct kábellel hozzáköthető a HEOS Link HS2 TRIGGER OUT kimenetéhez, és a ki-/bekapcsolás azon keresztül fog működni.
Ha még nincs erősítőnk, de minőségi sztereó hangrendszert szeretnék, amely hálózatunk zenefájljait is képes megszólaltatni, a HEOS Amp HS2 és egy pár jó hangfal lehet megfelelő választás.
A Denon HEOS 1/3/5/7 zenelejátszók beépített hangszórókkal rendelkeznek, és a SONOS-okhoz hasonlóan multiroom rendszer alakítható ki a segítségükkel, így minden szobában más-más, vagy éppen (szinkronban) ugyanaz a zene, webrádió szólhat. Mivel a Denon az egyik legnagyobb név a hangtechnikában, joggal érezhette úgy, hogy nem maradhat le a hálózati zenelejátszók piacán sem, amelyen ráadásul évek óta jelen is van a lejátszóként is kiváló erősítőivel, a CEOL sorozattal és a DNP-sorozat modelljeivel. Nem tudott azonban látványos sikereket felmutatni a saját erősítőt és hangszórót is tartalmazó készülékekkel, pedig pár éve már megpróbálkozott a Cocoon Stream modellekkel, melyekből azonban nem lehet valódi multiroom-rendszert kialakítani (valójában csak Airplay/DLNA lejátszóként használhatóak).
Míg a SONOS lejátszói egyben saját, zárt rendszerű wifi-access pointként is működnek (egy új készülék képes csatlakozni a másik szobában lévő másik SONOS-hoz, nem csak közvetlenül a saját wifi- vagy ethernet-hálózatunkhoz), egy HEOS modell vagy etherneten vagy wifin (802.11a/b/g/n – illetve újabb típusoknál ac is –, 2,4 és 5 GHz-es is) csatlakozhat közvetlenül routerünkhöz/access-pointunkhoz. Nekünk kell tehát megoldani, hogy a lejátszó működési helyén legyen kábeles kapcsolat vagy megfelelő legyen a wifi-lefedettség. Ebben ugyan a Denon segítségünkre lehet a HEOS Extend-del, de természetesen bármilyen más wifi-hatótávot/lefedettséget növelő készüléket is használhatunk, ha az ethernet kábel elvezetése a lejátszóig nem megoldható vagy nem praktikus.
Ellentétben a SONOS megoldásával, bármely HEOS lejátszóra csatlakoztathatunk USB-s háttértárat, vagy vonalbemenetére tetszés szerinti műsorforrást (pl. CD-lejátszó), és az USB-n elérhető zenék, illetve az analóg forrás is lejátszhatóvá válik azonnal bármely helyiség HEOS készülékén. A SONOS-nál csak a PLAY:5 fogad analóg jelet, USB-ről pedig egyik modell sem játszik le. Természetesen egy hálózati lejátszónál a hallgatni kívánt zenék alapvetően nem egy USB-s háttértáron találhatóak, így a HEOS is képes elérni hálózatunk valamennyi számítógépét, NAS-át, de akár iOS vagy Android mobilját is, és az ott található fájlokat bármely szobában le tudja játszani. Sajnos csak a HEOS 7-hez csatlakoztathatunk fejhallgatót.
A lejátszható zeneformátumok tekintetében is a HEOS áll jobban (a Serias 2 modellek óta). A HEOS-ok kezelik az MP3, tömörített WMA (Windows Media vásárlásokból származó is), AAC (MPEG4, azaz veszteséggel tömörített), ALAC (Apple Lossless), FLAC és WAV fájlokat, 32/44,1/48 kHz-es mintavételezés mellett – a Series 2 (HS2) modellek már 24-bit/192 kHz-ben is akár, és a DSD 2,8 és 5,6 formátumok (dff, dsf) is szólnak rajtuk. A SONOS lejátszói 2019 nyarán még mindig csak 16-bites zenefájlokkal boldogulnak!
A HEOS-okon a Napster, a Spotify, a TuneIn, Tidal, Amazon Music, SoundCloud és a Deezer online zeneszolgáltatás érhető el 2019 tavaszán. (Az aktuális listát lásd EZEN oldal alján!)
Maximum 32 darab HEOS kapcsolható össze, ha szinkronban szeretnénk őket használni, ennyi készüléket támogat a távvezérlő app is. Utóbbiból többet is használhatunk a hálózatunkon, ehhez azonban érdemes egy HEOS online fiókot létrehozni. Így minden újabb mobilon hozzáférhetünk a mér meglévő lejátszási listákhoz és elmentett beállításokhoz, de a család tagjai akár saját Spotify előfizetésüket is használhatják. A Denon H-ra végződő házimozi-erősítői már mind HEOS-lejátszókén is használhatóak!
A HEOS Link HS2 egyéb fontos paraméterei:
A HEOS Link HS2 csomag tartalma:
Termék magyar weboldala: link...
Angol nyelvű HEOS Link HS2 kézikönyv: link...
Többnyelvű gyors üzembe helyezési útmutató: link...
Angol HEOS HS2 katalógus: link...
iPhone (3GS-től), iPod touch (3G-től) és iPad alkalmazás (iOS 5.0-tól) letöltése: link...
Android (v2.3-tól) alkalmazás letöltése: link...
Kapcsolódó/ajánlott termékek a webshopban:
» HEOS SuperLink – Wifi/ethernet/USB zenelejátszó
» HEOS Amp HS2 – Wifi/ethernet/USB zenelejátszó, erősítő
» iEAST SoundStream (M20) – Wifi/ethernet zenelejátszó, webrádió
» iEAST Stream Pro (M30) – Wifi/ethernet/USB/AUX zenelejátszó, webrádió
Az alábbi tesztek, hírek ill. tudástár cikkek jelentek meg ezzel a készülékkel vagy márkával kapcsolatban:
Hírek:
» iEAST - új zenelejátszó-márka a kínálatunkban [2017-07-10]
» Frissül a Denon HEOS család [2016-05-11]
» Denon HEOS lejátszók a webshopban [2015-05-12]
Tudástár cikkek:
» Milyen médialejátszót, zenelejátszót vegyek a NAS mellé? [2018-02-01]