A ReadyNAS napjaink egyik legfejlettebb hálózati háttértára, számos előre telepített médiaszerver programmal, és utólag is installálhatunk ilyeneket. Komplett fájlszerverként, FTP-szerverként is tökéletesen használható.
Legfőbb erényei felsorolásszerűen:
Hogy valami eredeti születhessen, az Infrant kifejlesztette a saját célprocesszorát, amely segítségével az ő háttértáruk inteligensebb, mint egy átlagos ethernetes külső ház, és gyakorlatilag egy komoly szerver funkcióit is el tudja látni. A processzor jelenlegi verziója (NSP IT310x) 280 Mhz-en működő, 32 bites RISC, 4 SATA csatorna kezelésére képes, és hardware-es RAID 0/1/5/X-RAID (ez utóbbi az Infrant saját zseniális, menetközben változtatható – bővíthető – RAID-módszere, lásd később) támogatással bír. Gigabites ethernetet kezel, ráadásul kiegészítve az un. Jumbo frame módszerrel (ha ezt a gigabites switch-ünk és számítógépünk interface-e is támogatja), amivel még több adat mozgatható egyszerre. Természetesen saját memóriája is van az elektronikának, 64 bites DDR RAM formájában 256-1 GByte (333 Mhz-es So-Dimm). Mint fájlszerver, a házak sebessége a gyártó szerint megfelel egy RAID kártyával felszerelt 2,4 Ghz-es Pentium 4-esnek!
Több USB2-es port van a ReadyNAS-en, az előlapon és a hátlapon is találunk ilyet. Ezen keresztül egyrészt külső USB-s merevlemezre menthetünk biztonsági másolatot, vagy külső lemezről másolhatunk vissza adatokat (akár automatikusan is, amint érzékeli a ház a rádugott eszközt, pl. kártyaolvasót, fényképezőgépet), másrészt USB-WiFi adapterrel vezeték nélkülivé tehetjük a ReadyNAS kapcsolatát. Szintén az USB porton keresztül képes kommunikálni pl. a szünetmentes tápegységgel a ház, illetve printszerverként itt kapcsolhatjuk rá USB-s nyomtatónkat (akár többet is), amely máris hálózati nyomtatóvá válik (OS X és Windows környezetben is).
X-RAID: a legfőbb probléma az eddig kapható hálózati házakkal az volt, hogy vagy vehettünk egy olcsó, 1–2 lemezes házat, aminek emiatt azután már be is lett határolva a használhatósága, bővíthetősége, vagy nagyon drágán, lemezekkel együtt kellett vennünk mondjuk egy 4 diszkes házat. Rossz esetben az a lehetőségünk sem maradt meg, hogy utólag cseréljük a lemezeket a nagy házban, ha már mondjuk nem elég a 4x400 GB. Az X-RAID lényege a következő:
– Vegyél csak 1 lemezt a házba, ha éppen csak ennyi pénzed van. Ezt máris használhatja bárki (már akinek jogokat adtál ehhez) a hálózaton. Azután, mondjuk amikor szükség lesz rá, berakhatsz egy második lemezt biztonsági másolatnak (automatikusan RAID1 működik 2 lemezzel) –, menet közben berakod az új lemezt: semmi setup, semmi konfigurálás! Tehát 2 lemez van bent a dobozban, mindkettő ugyan azt az információt tartalmazza, ha az egyik tönkremegy, kicserélhető, és automatikusan, a háttérben, újraépül a régi tartalom az új lemezre, még csak le sem kell állnia a file-szerver szolgáltatásnak.
Egy idő után azonban – mivel egyre több mindent mentegetünk a hálózati lemezünkre, hiszen ott biztonságban van, és rögtön elérhető – azt vesszük észre, hogy már kevés az eredeti kapacitás, mondjuk az 500 GB. Mire ide eljutunk, addigra egy 500 GB-os winyó ára már jóval 20.000 Ft alatt lesz, tehát nem nagy költség egy újabb lemezzel megdupláznunk a kapacitást, immár 1 TByte-ra. Tehát 2x500 GB-ot használhatunk, a harmadik 500-as lemez pedig lehetővé teszi, hogy ha bármelyik lemez is hal meg a 3-ból, semmilyen adatvesztés nem történik (lásd később)!
- Újra kinőttük a területet, tegyünk bele egy újabb 500-as lemezt, így már 1,5 TByte háttértárunk van, és bármelyik lemez megy esetleg tönkre a 4-ből, csak kicseréljük, a háttérben újraépül a tartalma, és semmilyen adatvesztés nem történik!
Az X-RAID segítségével a fenti bővítések úgy hajthatóak végre, hogy nem kell adatokat mentegetnünk, lemezeket formázgatnunk, csak mindig beteszünk egy újabb winchestert, ha szükség van rá. A lemezeknek nem kell egyforma méretűnek lenniük, azonban mindig a legkisebb méretű határozza meg az alapegységet. Tehát ha van bent a házban 1 darab 80 GB-os és 3 darab 250 GB-os lemez (X-RAID), akkor kb. 3 x 80 GB = 240 GB területünk lesz csak használható, lemezhiba esetén védett. Ha a 80-ast kicseréljük mondjuk 200-asra, akkor máris 3 x 200 = 600 GB területünk lesz, de csak ha mind a 4 lemez 250 GB-os, akkor tudjuk kihasználni a maximális 750 GB-ot. Tehát, ha bővítjük a rendszert egy újabb lemezzel, akkor nyugodtan vegyünk bele minél nagyobbat, de ne felejtsük el, hogy mindig a legkisebb bent lévő lemez kapacitása lesz megháromszorozva, mint hasznos és biztonságos terület!
Amikor az X-RAID rendszert újabb lemezzel bővítjük, az új lemez ellenőrzése, formázása teljesen a háttérben történik, nem zavarja a szerver-funkciót. Amint kész az új lemez beépülése, egy email-értesítést kapunk, hogy újraindíthatjuk a rendszert. Az újraindítás során fog átalakulni a lemezek tartalma, úgy, hogy már az új lemezre is kerülnek adatok.
Amikor a közeli jövőben mondjuk már emberi áron lehet kapni 1 TB-os, vagy mégnagyobb lemezeket, és minden lemezünket egyszerre ki akarjuk cserélni ezekre a nagyobbakra, akkor minden egyes lemezcsere után ki kell várnunk, amég beépül az új disk, azaz maximum 4 alkalommal le kell állítanunk a rendszert, viszont valamennyi korábbi állományunk biztonságosan átkerül így az új lemezekre.
Az NV+ csomagjában megtaláljuk az EMC Retrospect nevű backup segédprogramot is, melyet 5 számítógépes liszensszel kapunk ajándékba.
A ReadyNAS előre telepítve tartalmazza a SqueezeCenter programot, mely a SlimDevices/Logitech SqueezeBox, Transporter és a Roku/Pinnacle SoundBridge lejátszókat képes kiszolgálni. Gyárilag installált médiaszervere is van (FireFly), természetesen DLNA-komaptibilis (UPnP AV).
Fogyasztása és extra halk működése, valamint apró mérete és fejlett tulajdonságai miatt ideális alternatívája egy médiaszerverként kialakított számítógének, főleg ha olyan megoldást keresünk, amit csak ki kell vennünk a dobozból, és be kell kapcsolnunk, máris működik minden.
A ReadyNAS-ekhez elérhető (megvehető) a TwonkyMusic ReadyNAS verziója is. A Twonky-n keresztül akár a Sony PSP vezeték nélküli zenelejátszóként való használata is megoldott, ha van wifi hálózatunk.
A fenti ár merevlemezek nélkül értendő, és 2 év garanciát tartalmaz.
Kérésre tetszőleges méretű és márkájú lemezekkel is szállítjuk, a lemezekre 3 év garanciát vállalunk.
A gyártó weboldala: link...
Szoftverfrissítések a gyártó oldalán: link...
Mac OS X RAIDar widget: link...
Kompatibilis eszközök (pl. UPS, HDD, USB-WiFi adapter, stb.) listája: link...
SqueezeCenter 7.0.0 telepítő: link...
Megoldás, hogy a Mac OS X 10.5 TimeMachine használhassa a NAS-t: link...
Miután megtekintesz termék adatlapokat, az utolsó 4 megnézett termék listája jelenik majd meg itt.
Ehhez engedélyezned kell a sütiket.