Mennyire megbízható a Dropbox?
A Dropbox, egyike azon szolgáltatásoknak, amelyek a felhő alapú tárolást próbálják meglovagolni olyan hangzatos opciókkal, mint az adatok elérése számítógépen és mobil eszközöken, bárhol–bármikor, illetve 2 GB tárhelyet biztosít, mindezt ingyen. De ennek megvan az ára!
A napokban látott napvilágot Christopher Soghoian vádaskodása, mely szerint a Dropbox az ígéretek ellenére hozzáfér a felhasználók feltöltött adataihoz. A Federal Trade Commision-hoz benyújtott panasza szerint a Dropbox kielemzi a felhasználók adatait, és amennyiben többen ugyan azokat az állományokat töltik fel, azt tárhely megtakarítási szempontokból csak egyszer tárolják. Ehhez az egy tárolt állományhoz fér hozzá az összes felhasználó, aki ezt feltöltötte On-Line tárhelyére. További felháborodásra adott okot, hogy a feltöltött adatok egy a Dropbox által előállított kulccsal kerülnek titkosításra, és ez a kulcs a fejlesztők számára könnyen hozzáférhető, azaz bármikor betekinthetnek fiókunkba.
A Dropbox válasza szerint, amennyiben a felhasználók nem bíznának meg a titkosításukban, akkor az állományokat titkosítsuk feltöltés előtt. Ezzel viszont pont az eszköz független kompatibilitást veszíthetjük el, illetve azt az opciót, hogy csak a módosításokat kell szinkronizálnunk. Tehát pont azokat az előnyöket, amiért sokan szeretik. A Dropbox súgójára felkerült módosított leírások arra engednek következtetni, hogy nem teljesen volt oktalan a vádaskodás. A megújult súgótartalmat itt tudjátok elolvasni.
De most jogosan felmerül a kérdés, mi tévők legyünk, ha adatainkat biztonságban szeretnénk tudni?
- Semmifélekép ne használjunk ehhez hasonló on-line szolgáltatást, ahol nem mi vagyunk urai adatainknak.
- Pont azok a cégek állnak a támadások középpontjában ahol sok felhasználó adatait tárolják, ennek legjobb példája az utóbbi hetekben nagy port kavart Play-Station Network ügy.
- Helyette ajánlott az adatok saját szerveren vagy NAS-on történő tárolása. Az adatok platform független elérését Synology NAS-ok esetében a DS file biztosítja, amely mind iOS eszközökre, mind Android-os készülékekre is elérhető, számítógépünkről pedig WebDAV, FTP kapcsolattal léphetünk be tárhelyünkre. Megfelelő router esetében (illetve a jövőben Synology NAS-al közvetlenül is) a hozzáférést VPN szerver kialakításával tehetjük még biztonságosabbá.
- Megfelelő merevlemez kapacitás mellett szinte végtelen tárhellyel rendelkezhetünk.
Tehát ha félted adataid, biztonságban szeretnéd tudni azokat, jobban jársz, ha saját magad vigyázol rájuk. Ha nem tudod, hogy merre indulj el, mire lenne szükséged, a cikk hozzászólásaiban tedd fel nyugodt szívvel kérdéseid, vagy látogass el fórumunkra!
Címkék: Dropbox Play Station Network Synology WebDAV FTP DS file
Sajnos a 1Password, és még pár alkalmazásnál nincs lehetőség, hogy dropbox szinkronizáció helyett egyéb szervert lehessen beállítani. :(
Nem azt mondom hogy paranoiásnak kell lenni, mert az is túlzás ha azt hiszi Gipsz Jakab, hogy az ő adataira vadászik az ukrán netmaffia, de azért tényleg illik jobban vigyázni adatainkra, mert kellemetlen helyzetek adódhatnak.
A NAS-ok biztonságos linux rendszere ha nincs elpiszkálva, még a hozzá nem értőknek is olyan megfelelő biztonságú tárhelyet és eszközöket nyújt, ami az átlagos magán ill. céges környezetre kiválóan alkalmas.